آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی برگزار شد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایرنا، براساس اعلام قاضی محمد مقیسه، رئیس دادگاه در این جلسه رسیدگی به پرونده متهمان نفتی از شرکای بابک زنجانی ادامه خواهد یافت.


حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم جلسه سیزدهم دفاعیات خود را در برابر اتهامات وارده پایان داد و سپس وکلای مدافع او و مهدی شمس زاده دیگر متهم پرونده دفاعیات خود را در برابر موکلان آغاز کردند.


در دوازدهمین جلسه دادگاه که ۲۴ مرداد برگزار شده بود، قاضی مقیسه از وکلای مدافع خواست تا دفاعیات خود را در قالب لایحه‌ای به دادگاه تقدیم کنند و این در حالیست که وکلا علاوه بر ارائه لایحه، به دفاع شفاهی در جلسه دادگاه تاکید دارند.


دادگاه متهمان ردیف دوم و سوم پرونده نفتی یعنی مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی که حکم بدوی مبنی بر اعدام آنان در دیوان عالی کشور نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع شده بود، در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی محمد مقیسه تا کنون در ١٢ جلسه برگزار شد.


براساس این گزارش، از جلسه هشتم دادگاه تا ١٢، متهم ردیف سوم در حال بیان دفاعیات خود در برابر اتهامات مندرج در کیفرخواست بود؛ البته در هشتمین جلسه، قبل از قرار گرفتن حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم در جایگاه برای دفاع در برابر اتهامات وارده قاضی از شکات خواست تا شکایت خود را مطرح کنند که غلامحسنی صادقی قهاره وکیل شرکت «اچ کی» به نمایندگی از دو شرکت ملی نفت و اچ کی، جواد احمدی پور به وکالت از بانک مسکن، فرزاد ملکی به نمایندگی از سازمان تامین اجتماعی با حضور در جایگاه شکایت نهادهای متبوع خود را قرائت کردند.


در جلسه هفتم دادگاه هم بعد از پایان دفاعیات متهم ردیف دوم و وکلای مدافع او ، کیفرخواست متهم ردیف سوم به درخواست رئیس دادگاه و از سوی رضا نجفی نماینده دادستان قرائت شد که نماینده دادستان طبق کیفرخواست، اتهامات فلاح هروی را فساد فی‌الارض از طریق مشارکت در اخلال نظام اقتصادی با علم به ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی و مشارکت عالمانه و عامدانه برای جعل، استفاده از پولشویی و کلاهبرداری؛ مشارکت در کلاهبرداری از سازمان تأمین اجتماعی به مبلغ ۴۴۴ میلیارد ین ژاپن و شرکت نفت اچ کی به مبلغ یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو؛ مشارکت در پولشویی به مبلغ ۱۴۸ میلیارد و ۱۳۶ میلیون ریال از طریق تملک عواید حاصل از جرم، اعلام کرد.


جلسات ششم، پنجم، چهارم، سوم و دوم دادگاه هم به دفاعیات مهدی شمس زاده متهم ردیف دوم این پرونده و همچنین صحبت های نماینده دادستان و پرسش و پاسخ با قاضی اختصاص یافت. در جلسات دوم و اول نماینده دادستان کیفرخواست متهم را قرائت کرده بود و قاضی هم از متهم ردیف دوم خواست تا در برابر این کیفرخواست صادر شده از خود دفاع کند.


دادگاه بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده نفتی، مهدی شمس‌زاده و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده در سال ٩۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، برگزار شد.


دادگاه این متهمان، براساس کیفرخواست صادر شده به اتهام افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور با تشکیل و رهبری سازمان یافته به منظور ارتکاب جرایمی مانند جعل سند، پولشویی با علم به موثر بودن در ضرر به کشور، کلاهبرداری در سطح گسترده از شرکت نفت، سازمان تأمین اجتماعی و بانک مسکن، جعل ۲۴ فقره اسناد و صورت حساب بانکی، استفاده از اسناد مجعول و پولشویی به مبلغ ۱۹۶۷ میلیون یورو در ۲۶ جلسه علنی(جز یک جلسه) برگزار شد.


دادگاه بدوی پس از رسیدگی پرونده، سه متهم ردیف اول بابک زنجانی، مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی را به اعدام، رد مال به شاکی و پرداخت جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم کرد. اما دیوان عالی کشور با بررسی پرونده، حکم اعدام بابک زنجانی را تایید و حکم مهدی شمس زاده و حمید فلاح هروی متهمان دیگر پرونده را نقض و برای رسیدگی به شعبه هم عرض ارجاع کرد که اکنون این پرونده در شعبه هم عرض در حال رسیدگی مجدد است.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *