×

رتبه بندی بنگاه ها براساس فساد/ لابی های قدرتمندی در اطراف وزیر صنعت

 • کد نوشته: 1621
 • ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • استادیار اقتصاد دانشگاه علامه، مثلث نجات اقتصاد ایران را کاهش فساد و قاچاق، حل مشکلات بانک‌ها و رقابتی کردن اقتصاد دانست و گفت: بنگاه‌ها با محوریت اتاق تهران، به لحاظ فساد رتبه‌بندی می‌شوند.

  رتبه بندی بنگاه ها براساس فساد/ لابی های قدرتمندی در اطراف وزیر صنعت
 • به گزارش پایگاه خبری “یااقتصاد” به نقل از مهر، محمدمهدی بهکیش در نشست مشترک فعالان بخش خصوصی و نمایندگان موسسه پرایس پاترهاوس کوپرز  گفت: ایران سال‌های سخت تحریم را سپری کرد و این اتفاق اکنون در اقتصاد ایران رخ داده است، البته متاثر اصلی این اتفاق نیز، بنگاه‌های اقتصادی بودند؛ این در حالی است که در دوران انقلاب، درآمد سرانه ایران، کره شمالی و ترکیه در یک حد و اندازه قرار داشت، اما بعد از گذشت ۴۰ سال، کره شمالی و ترکیه در وضعیت بهتری قرار گرفته است ولی درآمد سرانه ایران تغییری نکرده است.


  استادیار اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی افزود: مثلث نجات ایران شامل رقابتی کردن اقتصاد با هدف گسترش صادرات، مبارزه با قاچاق و فساد و ساماندهی بانک‌ها و موسسات اعتباری در داخل و خارج کشور است. در مورد قاچاق نیز با کمک یکی از دانشگاه‌ها و البته اتاق بازرگانی تهران، پروژه ای شروع شده است که یکسال دیگر، محصولی حاصل می شود که می تواند بنگاهها را رتبه بندی کرده و وضعیت فساد آنها را مشخص کند.


  وی تصریح کرد: مدل این طرح با محوریت ا تاق بازرگانی تهران، در حال تهیه است. به این معنا که تمام چربی‌هایی که در سیستم تعبیه شده، باید خارج شود تا اقتصاد رقابتی شود، در این صورت می‌توان کالاهای صادراتی تولید کرد و در سطح بین المللی، وارد رقابت شد.


  بهکیش با بیان اینکه رشد در نتیجه افزایش صادرات، افزایش فروش کالا و افزایش خریدهای دولتی حاصل می‌شود، گفت: اکنون مصرف ما به سال ۸۱ بازگشته است و بسیار کم شده است؛   این در حالی است که خریدهای دولتی نیز به سال ۸۶ برگشته و ضمن اینکه سرمایه گذاری و صادرات نیز به شدت کاهش یافته است.


  وی اظهار داشت: باید برای حرکت به جلو، نباید منتظر این باشیم که دولت تنها وارد عمل شود، بلکه تک تک افراد وارد عمل شده و بنگاهداران چربی‌های رانت را از سیستم خود خارج نمایند. در این حالت اقتصاد رقابتی می‌شود، ضمن اینکه قیمتگذاری باید برداشته شود تا هزینه ها کاهش یابد، البته مقرراتی هم دست و پای فعالان اقتصادی را بسته است که باید اصلاح شود؛ اما اتاق های بازرگانی نیز باید کمک کنند.


  بهکیش ادامه داد: متاسفم که هنوز وزیر صنعت جدید وارد گود نشده و جوهر حکمش امضا نشده، لابی های قدرتمندی دور او را گرفته اند که اولین مصوبه و حرفش این است که تعرفه ها را برای ۴ سال ثابت نگاه دارد، در حالیکه برخی از تعرفه ها اکنون ۱۰۰ درصد است و این تعرفه یعنی اینکه ما نمی خواهیم با دنیا تجارت کنیم، پس باید پیگیری کرد که چه لابی های قدرتمندی دور او را گرفته اند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *