×

شاخص تداول عربستان بهترین عملکرد بورس های جهانی/ بورس تهران سومین بورس پر بازده تهران شد

 • کد نوشته: 1639
 • ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • در معاملات ۳۰ روز گذشته بازارهای جهانی، بورس‌های عربستان سعودی با شاخص تداول، و بورس چین با شاخص شانگهای به ترتیب با رشد ۳.۴ درصدی و ۳.۳ درصدی بهترین عملکرد را داشتند.

  شاخص تداول عربستان بهترین عملکرد بورس های جهانی/ بورس تهران سومین بورس پر بازده تهران شد
 • با نزدیکی به اتمام سال میلادی، بسیاری از بازارها عملکرد ۷ ماهه خود را منتشر کردند تا هم نقشه راهی برای ماه‌های پایانی سال باشد، هم کمی از کارنامه کاری خود را سبک کرده و صداقت خود را به سهامداران ثابت کنند.


  به گزارش پایگاه خبری ” بااقتصاد” به نقل از سنا  در این میان بسیاری از بازارها با رشد بسیار چشمگیری همراه شدند و برخی بر خلاف پیش بینی ها، افت شدیدی راتجربه کردند.


  بر این اساس، در معاملات ۳۰ روز گذشته بازارهای جهانی، بورس های عربستان سعودی با شاخص تداول، و بورس چین با شاخص شانگهای به ترتیب با رشد ۳.۴ درصدی و ۳.۳ درصدی بهترین عملکرد را داشتند.


  پس از این دو بازار، بورس تهران با رشد ۲.۲ درصدی شاخص تدپیکس، رتبه سوم را از آن خود کرد.


  این در حالی است که، این متغیر معاملاتی، در پایان معاملات روز چهارشنبه ۲۲ شهریور ماه ۹۶ نیز توانست به عدد ۸۳ هزار و ۵۲۴ واحد برسد که در مقایسه با پایان هفته گذشته ۱۵۲ واحد کاهش داشتهاست.


  در این هفته حجم معاملات ۲ هزار و ۳۰۰ میلیون سهم و ارزش آن۵ هزار و ۵۹۷  میلیارد ریال بوده است که حجم و ارزش معاملات نسبت به هفتهگذشته به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد کاهش داشته است.


   ارزش بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات این هفته به عدد۳ هزار و ۲۹۳ میلیارد ریال رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته ۰.۱درصدکاهش داشته است.


  در ادامه، بورس آلمان با شاخص داکس توانست رشد ۲.۱ درصدی را به ثبت برساند و رتبه چهارم را به نام خود کرد.


  رتبه بعدی به شاخص دی اف ام بورس دوبی با رشد ۱.۹ درصدی رسید و رتبه های بعدی به بورس بمبئی و بورس نزدک هر دو با رشد ۱.۶ درصدی، بورس هنگ کنگ با رشد ۱.۵ درصدی، بورس توکیو با رشد ۱.۴ درصدی، بورس نیویورک بارشد ۱.۳ درصدی تعلق گرفت.


  بر این اساس، بورس استانبول، پاریس، کوآلالامپور و آمستردام در رتبه های بعدی قرار گرفتند.


  اما منفی ترین بازارها در این بازه زمانی، شاخص فوتسی بورس لندن با افت ۲.۹ درصدی و شاخص آیبکس بورس اسپانیا با افت ۲.۲ درصدی نامیده شدند.


  اما بازدهی این بازارها از ابتدای سال هجری شمسی نیز مورد بررسی قرار گرفت.


  در این بازه زمانی، بورس استانبول با رشد ۱۹.۱ درصدی شاخص BIST در  رتبه اول قرار گرفت و توانست در بازه زمانی منظور،بهترین عملکرد را از خود به ثبت برساند.


  دومین عملکرد مثبت به بورس هنگ کنگ و شاخص هنگ سنگ با افزایش ۱۴.۴ درصدی تعلق گرفت.


  اما سومین رتبه بورس نزدک با رشد ۹.۳ درصدی بود، رتبه چهارم بورس بمبئی با رشد ۸.۸ درصدی بود و رتبه بعدی نیز به بورس تهران با رشد ۸.۱ درصدی شاخص تدپیکس تعلق گرفت.


  رتبه های بعدی به ترتیب به بورس نیویورک،بورس توکیو،بورس دوبی، بورس پاریس، بورس شانگهای، بورس آلمان داده شد.


  در این میان، رتبه منفی ترین بازار به بورس لندن با افت ۲.۸ درصدی شاخص فوتسی تعلق می گیرد که تنها متغیر منفی در این مدت زمان بوده است.


  از سوی دیگر با بررسی روزهای معاملاتی بازارهای جهانی می توان اینطور نتیجه گرفت که بورس تهران در منطقه، خاورمیانه با داشتن ۱۱۴ روز معاملاتی از ابتدای سال، توانسته ۷۱ درصد از این روزها را در مدار مثبت قرار بگیرد.


  بورس دوبی با ۱۱۸ روز معاملاتی و بورس عربستان با ۱۱۴ روز معاملاتی توانسته اند  ۵۴ درصد از این روزها را در فاز مثبت قرار بگیرند. در حالی که بورس استانبول با پشت سرگذاشتن ۱۱۹ روز معاملاتی ۵۲ درصد از این روزها روند صعودی داشته است.


  در منطقه آمریکا بورس نزدک با پشت سرگذاشتن ۱۲۲ روز معاملاتی ۶۰ درصد از این روزها را در مدار مثبت جاخوش کرده است.


  در منطقه اروپا، بورس آمستردام با پشت سرگذاشتن ۱۲۳ روز معاملاتی ۵۲ درصد از این روزها در مسیر مثبت بوده است.


  در منطقه جنوب شرق آسیا، بورس هنگ کنگ با پشت سرگذاشتن ۱۲۰ روز معاملاتی ۵۹ درصد از روزهای معاملاتی را در فاز مثبت بوده است .


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *