×

اخراج بابک زنجانی از دادگاه

 • کد نوشته: 1674
 • ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • بابک زنجانی در جلسه امروز دادگاه در بخشی که مربوط به شفاف‌سازی در خصوص اظهارات حمید فلاح هروی و مهدی شمس بود خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من است، من قبول دارم؛ آخرش برای من اعدام است.

  اخراج بابک زنجانی از دادگاه
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایسنا، جلسه رسیدگی به اتهامات دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی ساعت ۹:۴۵ با حضور بابک زنجانی و وکلای شرکت نفت، بانک مسکن، تامین اجتماعی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب آغاز شد.


  قاضی مقیسه ضمن بیان اتهامات متهمان پرونده، بر اساس ماده ۳۵۴ قانون آئین دادرسی کیفری به حاضران در جلسه از باب حفظ نظم دادگاه تذکر داد.


  وی اعلام کرد: حمید فلاح هروی به دلیل اینکه حالش بد شده در حال حاضر در دادگاه حاضر نیست. وکیل ایشان حضور دارد و دفاعیه را قرائت می‌کند.


  قاضی رسیدگی‌کننده به این پرونده گفت: در جلسه قبل مطالبی عنوان شد که جا دارد بابک زنجانی در این جلسه به بیان نقش حمید فلاح هروی و مهدی شمس بپردازد.


  قاضی مقیسه از بابک زنجانی خواست تا در جایگاه حضور پیدا کند و از او خواست در خصوص مشارکت حمید فلاح هروی در بانک اف آی آی بی و فروش بانک اف آی آی بی به بانک ملت و مبلغی که از بانک ملت به فلاح هروی تعلق گرفت، توضیح دهد.


  بابک زنجانی اظهار کرد: قطعا نیازی به اینکه در خصوص خودم صحبت کنم ندارم، ولی مدارکی به دست من رسیده و آن را به دادستان ارسال کردم و در جلسات اول هم به شما اعلام کردم.


  قاضی مقیسه یادآور شد: مدارک را به دادستان ارائه کردی و قرار است بررسی شود. الان به عنوان مطلع و مسئول تشکیلات در دادگاه حضور دارید و این جلسه، دادگاه شما نیست؛ بنابراین به سوالاتی که پرسیده می‌شود جواب دهید.


  بابک زنجانی گفت: ماه ۴ سال ۹۱ با وزارت نفت شروع به کار کردیم. قبل از این تاریخ ما فعالیت را با آقایان شمس و فلاح در موردهای مختلف داشتیم. در حقیقت از سال ۸۸ هر دو با من کار می کردند. آقای شمس در خصوص هواپیما و خرید کشتی در سال ۹۰ یعنی یک سال قبل از حضور وزارت نفت، با من همکاری می‌کرد و این موضوع هیچ ربطی به وزارت نفت ندارد.


  قاضی مقیسه با طرح این سوال که فلاح در چند درصد از هلدینگ شریک بوده است و چه مدت عضو بوده، از بابک زنجانی خواستار توضیح شد.


  متهم ردیف اول پرونده در پاسخ گفت: حدودا از سال ۸۹ تا سال ۹۱ زمانی که می‌خواستم کار را با وزارت نفت شروع کنم، این همکاری وجود داشت تا اینکه وزارت اطلاعات خواست که ایشان را کنار بگذارم.


  قاضی مقیسه ادامه داد: … که استخاره گرفت و خوب آمد که کنار تو بماند.


  بابک زنجانی با تایید این حرف ادامه داد: اینکه می گویند بانک را ۴ میلیارد فروختند کذب محض است. بانک دو قسمت دارد. لایسنس را ۴ میلیون دلار خریدیم، وقتی خواستیم با بانک ملت مشارکت کنیم آن را ۷ میلیون دلار به مشارکت گذاشتیم. ۹۰ میلیون دلار شامل ساختمان بانک و حساب‌ها می شود. اینکه سهم ۶۰ درصدی را واگذار کردیم به این معنی است که ۶۰ درصد اموال موجود مثل پول نقد، دو ساختمان، ماشین، پول‌هایی که در بانک روسیه، بانک تجارت و بانک تاجیکستان بوده را شامل می‌شود و کل سود ما ۳ میلیون دلار بوده است.


  وی خاطرنشان کرد: فلاح هروی در هیچ کدام از کارهای نفتی دخالت نداشت.


  قاضی مقیسه با طرح این سوال که از این مبلغ خرید و فروش چه میزانی را به فلاح هروی پرداخت‌ کرده‌اید، از زنجانی توضیح خواست و زنجانی خاطرنشان کرد: سه میلیون یورو به فلاح دادم.


  قاضی مقیسه پرسید: به چه منظور این مبلغ را دادید؟


  بابک زنجانی پاسخ داد: به دلیل اینکه کار می کرد.


  قاضی مقیسه پرسید: چه کاری انجام می داد؟ این مبلغ را آن زمان به چه دلیل به او دادید؟


  بابک زنجانی ادامه داد: به این دلیل که با من همکاری و کار می‌کرد.


  قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده خطاب به زنجانی اظهار کرد: در خصوص هدایایی که به فلاح داده شده و خانه‌ای که به او داده ای بگو که در چه موقعیت مکانی قرار دارد و ارزش مالی آن چقدر است؟ خانه تهران چقدر ارزش دارد؟ ویلای کیش به چه منظور داده شده است؟


  متهم ردیف اول گفت: اولا این هدایا بابت کارکرد و تجارت‌هایی بوده که با وزارت نفت داشتیم که سال ۸۹ تا ۹۰ من آنها را به او دادم. فلاح هروی از زمانی که کار کرد قرار بود ۳ درصد از سود را به او بدهیم.


  قاضی مقیسه افزود: شما گفتید هدیه دادم.


  بابک زنجانی خاطرنشان کرد: خانه شهرک غرب را به او فروختم.


  قاضی با تعجب پرسید: فروختید؟ قرارداد دارید؟ کجا به نام کرده‌اید؟ آیا در ازای فروش پولی دریافت کردید؟


  زنجانی پاسخ داد: پولی نگرفتم ولی آن را به نام زدم.


  قاضی مقیسه از بابک زنجانی پرسید: در حال حاضر ارزش آن خانه چه اندازه است؟ ۵۰ میلیارد؟


  زنجانی خطاب به وی پاسخ داد: چرا دنبال این موارد هستید؟


  قاضی مقیسه گفت: شما ویلای کیش را دادید و پول نگرفتید.


  بابک زنجانی پاسخ داد: جمعا ۱۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون به ایشان هدیه کردم.


  قاضی مقیسه پرسید: اینها به خاطر همکاری و زحمات به او داده شده است؟ ما هم حرفمان همین است. ادعا کردی ۲۵ میلیارد از بیمارستان پارسیان گرفته است.


  بابک زنجانی به حالت اعتراض گفت: من نگفتم، ما بیمارستان پارسیان را خریداری کردیم و پس از آن متوجه شدیم سند بیمارستان جعلی است. دادستان ادعا کرده که ۲۵ میلیارد را آقای فلاح هروی برده‌اند.


  قاضی رسیدگی کننده به پرونده با بیان اینکه در خصوص فلاح هروی بگویید علت تماس شبانه شما با او برای اینکه از مشهد حرکت کند و پیش مرتضوی تامین اجتماعی برود چه بوده است؟


  بابک زنجانی در بخشی از اظهاراتش خطاب به قاضی گفت: اینجا همه بگویند تقصیر من است من قبول می‌کنم، نهایت این کار برای من اعدام است.


  قاضی مقیسه گفت: محاکمه شما تمام شده است. آقایان ادعایی کردند که ما باید ببینیم واقعیت دارد یا نه.


  بابک زنجانی پاسخ داد: شما می‌خواهید به حقیقت برسید؟ نمی‌شود که به شمس بگویید تو دروغ می‌گویی، به زنجانی هم بگویید تو دروغ می‌گویی.


  در بخش دیگری از جلسه دادگاه، بابک زنجانی با وکیل مدافع شرکت نفت مشاجره لفظی کرد که با تذکر قاضی مقیسه مواجه شد و در نهایت، رییس دادگاه، بابک زنجانی را از جلسه دادگاه اخراج کرد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *