×

دادگاه عالی فدرال عراق: همه‌پرسی استقلال کردستان باید متوقف شود

 • کد نوشته: 1676
 • ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • دادگاه عالی فدرال عراق امروز طی حکمی ولائی دستور توقف همه‌پرسی استقلال کردستان را صادر کرد و عنوان کرد که این همه‌پرسی خلاف قانون اساسی است.

  دادگاه عالی فدرال عراق: همه‌پرسی استقلال کردستان باید متوقف شود
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، دادگاه عالی فدرال عراق دستور توقف برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان را صادر کرد.


  این رای در حالی صادر شده است که کمیسیون انتخابات و همه‌پرسی در کردستان عراق گفته بود، پیشنهاداتی که در خصوص تعویق برگزاری آن صادر شده رضایت بخش نبوده است.


  دادگاه فدرال عراق امروز حکمی ولایی را مبنی بر توقف برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان صادر کرد و گفت دستور برگزاری همه‌پرسی بر خلاف قانون اساسی است.


  ایاس ساموک، مدیر اطلاع‌رسانی دادگاه عالی فدرال عراق اظهار داشت: دادگاه عالی فدرال جلسه امروز خود را با حضور تمامی اعضا برگزار و به درخواست‌های ارائه شده در زمینه توقف برگزاری همه‌پرسی در اقلیم و مناطق مشمول همه‌پرسی رسیدگی کرد.


  ساموک تأکید کرد، بعد از بررسی موضوع و با توجه به شروط قانونی درخواست‌ها دادگاه حکمی در زمینه توقف همه‌پرسی برگزار کرد که قرار است در ۲۵ سپتامبر براساس دستور ریاستی شماره ۱۰۶ در هشت ژوئن ۲۰۱۷ برگزار شود تا شکایت‌های مطرح شده در زمینه غیرقانونی بودن این حکم بررسی و قطعی شود.


  وی تصریح کرد: این با استناد به احکام ماده ۱۵۱ قانون رسیدگی‌های مدنی شماره ۸۳ مصوب سال ۱۹۶۹ است.


  حکم ولائی یک نوع حکمی است که به دستگاه قضا اجازه می‌دهد در مسائل فوریتی قضاوت کرده و نظر دهد. این احکام ویژگی اداری دارند تا قضایی. این حکم از سوی قاضی در مواردی مطابق قانون در مسائل فوری صادر می‌شود آن هم طبق درخواست یکی که طرفین و شرط نیست در صدور حکم طرف دیگر حضور داشته باشد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *