بخش خصوصی پیشرو در ایجاد اشتغال


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” علیرضا مناقبی، رئیس مجمع واردات در گفتگو با تسنیم  با اشاره به نقش بخش‌های  مختلف اقتصاد در تحقق اشتغال اظهار داشت: ترکیب اشتغال در کشور باید به دقت مورد توجه قرار گیرد و مشخص شود که بخش خصوصی و بخش دولتی، هر کدام چه اندازه در کشور اشتغالزایی کرده اند.


وی ادامه داد: بر اساس آمار در ابتدای سال ۱۳۹۶ آمار نیروی انسانی بخش دولت حدود ۲ میلیون نفر است و این نشان می دهد که در واقع، این بخش خصوصی است که پیشرو در ایجاد شغل برای افراد جامعه است.


رئیس مجمع واردات با اشاره به نقش پررنگ بخش خصوصی در کمک به اشتغال کشور گفت: باید ریشه های بیکاری را در بی اعتنایی دولت ها به توانمندی بخش خصوصی جستجو کرد.


مناقبی اضافه کرد: با این وجود و در شرایطی که بخش خصوصی متولی اشتغالزایی است و متقاضی اصلی نیروی کار است، بازهم شاهد هستیم که رای و نظر تشکل های تخصصی بخش خصوصی چندان در سیاستگذاری ها لحاظ نمی شود و اغلب کمیسیون هایی که بابت بحران بیکاری تشکیل می شود، با حضور نمایندگان بخش دولتی است.


وی ادامه داد: تاریخ چند دهه اخیر نشان داده که نمایندگان دولت ها، اعم از هر طیف سیاسی، به جای بخش خصوصی و برای بخش خصوصی، تصمیم گیری می کنند و ابلاغ رای می کنند. بدون اینکه بخش خصوصی حتی در جریان فرایند کارشناسی و تصمیم سازی قرار گیرد.


مناقبی اضافه کرد: واقعا عجیب است که بنا بر کدام منطق و خرد جمعی، چنین رویکردی در کشور غالب شده که بخش خصوصی با سرمایه شخصی خود و حتی با تکیه به تسهیلات بانکی و قبول پرداخت سودهای ۳۰درصدی، تلاش کند ظرفیت بنگاه های خود را افزایش دهد و ریسک بنگاه داری و مواجهه با انواع  اقسام دست اندازها را بپذید ولی صدایش در فرایند سیاستگذاری ها شنیده نشود.


رئیس مجمع واردات افزود: خصوصی سازی و مردمی شدن اقتصاد، ساز و کار و زیرساخت هایی را می طلبد که از مهمترین آن ها، توجه دولتمردان به رای و نظر تشکل های تخصصی هر حوزه است. و اگر اینچنین نشود، بدون شک نمی توانیم از برکات و دستاوردهای خصوصی سازی خوشه چینی کنیم.


وی ادامه داد: دولت یازدهم در این مسیر گام هایی برداشت و حتی معاون اول رئیس جمهور در این رابطه بخشنامه ای صادر کرد که دستگاه های دولتی را ملزم می کرد پیش از صدور هر بخشنامه، رای تشکل های مربوطه را دریافت کنند ولی واقعیت این است که در صحنه اجرا و عمل، شاهد صدور بخشنامه هایی بودیم که بخش خصوصی حتی از روند شکل گیری آن بی خبر بود.


وی تصریح کرد: عوامل ضد انگیزشی در اقتصاد ایران، باید با معرفی بخش خصوصی، برچیده شود تا فعالیت در این بخش، روز به روز رونق بگیرد. نه اینکه دولت تصور کند که دست کیمیاگر دارد و می تواند همه موضوعات را تحلیل و همه مشکلات را برطرف کند.


مناقبی با تاکید بر این موضوع که دولت باید تصور اینکه دست کیمیاگر دارد، را کنار بگذارد اظهار داشت: دنیا به این نتیجه رسیده که دولت ها نمی توانند الزاما همه کارها را به بهینه ترین شکل اجرا کنند و چاره ای ندارند جز اینکه  به تشکل های بخش خصوصی اعتماد کنند و از تجربیات شکل گرفته نزد تشکل ها به عنوان بازوی مشورتی بهره مند شوند ولی متاسفانه در کشور ما هنوز دولت ها فکر می کنند که صاحب دست کیمیاگری هستند.


رئیس مجمع واردات تصریح کرد: پدیده بیکاری نه فقط از زاویه اقتصادی؛ بلکه عواقب، تبعات و آسیب‌های اجتماعی گسترده ای به دنبال دارد که حتی می تواند منجر به معضلات امنیتی شود و باید پذیرفت که ظرفیت دولت ها برای اشتغالزایی بسیار محدود است.


به گفته مناقبی، اگر باور می کردیم که ظرفیت دولت ها برای اشتغالزایی بسیار محدود است، امروز با بحران بیکاری مواجه نبودیم.


وی تاکید کرد: باید ریشه های بیکاری را در بی اعتنایی دولت ها به توانمندی بخش خصوصی جستجو کرد و گذشته را چراغ راه آینده ساخت و بیش از این ظرفیت‌ بخش خصوصی در حوزه تولید، خدمات و بازرگانی را با ایجاد دست اندازهای اداری و مقررات زائد کاهش نداد.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *