افزایش دستگاه‌های ایکس کامیونی / مصارف ارزی در تجارت خارجی شفاف شد


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد ” به نقل از گمرک، فرود عسگری در تشریح برنامه‌های خود در گمرک ایران گفت: یکی از اولویت‌های گمرک توسعه سامانه جامع گمرکی در رویه‌های ته لنجی و ملوانی، بازارچه‌ای و مسافری به ویژه در مناطق آزاد خواهد بود.


وی گفت: رویه ورود موقت به تازگی به سامانه جامع گمرکی پیوسته و تلاش داریم، تا بخش استرداد را هم به زودی الکترونیکی کنیم.


رئیس کل گمرک ایران برنامه دیگر گمرک را تجهیز تعداد بیشتری از گمرکات به دستگاههای کنترلی ایکس کامیونی بیان کرد و گفت: برنامه تجهیز گمرکات به دستگاه‌های کنترلی ایکس کامیونی باسرعت بیشتری انجام خواهد شد.


وی در ادامه از اجرایی شدن اظهار قبل از ورود خبر داد و گفت: جلساتی با سازمان بنادر و دریانوردی با سرعت خوبی جهت اجرایی شدن اظهار قبل از ورود در حال انجام است.


عسگری همچنین تسهیل و توسعه تجارت و به ویژه صادرات غیر نفتی و ترانزیت را از دیگر برنامه های مهم گمرک ایران در دولت یازدهم بیان کرد و گفت: تعامل و همکاری با تشکل‌های بخش خصوصی و اتحادیه‌های صادرکنندگان و فعالان اقتصادی به شکل بهتر و کارآمدتری انجام خواهد شد و توسعه صادرات غیر نفتی و ترانزیت در چارچوب سیاستهای اقتصاد مقاومتی بدون کمک و همدلی و همفکری بخش خصوصی امکان پذیر نیست.


وی با اشاره به مصوبات دولت در مورد ساماندهی مبادلات بازارچه‌ای و کوله‌بری و همچنین ملوانی و ته‌لنجی از اجرایی شدن این مصوبات و ابلاغ آنها به گمرکات خبر داد.


رئیس کل گمرک ایران در ادامه با ارائه گزارشی به بررسی وضعیت گمرک ایران پرداخت و تصریح کرد: هم اکنون گمرک ایران در ۱۵ کنوانسیون بین المللی عضویت دارد که هر کدام الزامات خاصی دارند. همچنین بیشترین تعداد رویه‌های گمرکی را در دنیا گمرک ایران دارد به نحوی که مورد مشابه رویه ته‌لنجی یا کوله‌بری را در هیچ کجای دنیا نمی توان پیدا کرد.


عسگری در ادامه گفت: گمرک ایران مامور وصول ۲۴ نوع عوارض و اعمال ۶۴ نوع معافیت گمرکی است که وجود این مقررات کار گمرک را پیچیده‌تر می کند. همچنین در تمامی مراکز استان ها و نقاط صفر مرزی و ۳۱ بازارچه مرزی مستقر هستیم و باید در ۲۲ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی هم اعمال مقررات کنیم و این در حالی است که بزرگترین منطقه آزاد دنیا با ۵۷۳ هزار هکتار تحت عنوان منطقه آزاد ماکو در کشورمان قرار دارد و در نمونه ای دیگر وسعت منطقه آزاد ارس هم ۵۳ هزار هکتار است.


رئیس کل گمرک ایران در ادامه اجرای سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی را مهمترین دستاورد گمرک در دولت یازدهم برشمرد و با تشکر از تلاش ها و زحمات کرباسیان گفت: از نیمه دوم سال ۹۲ پروژه سامانه جامع گمرکی آغاز شد و با پیاده سازی سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی میانگین انجام تشریفات گمرکی واردات از ۲۶ روز به ۳ روز و کالاهای صادراتی از ۷ روز به یک روز کاهش یافت.


عسگری ادامه داد: با اقداماتی که در گمرک انجام شد در کشف انواع مخدر در میان گمرکات دنیا اول شدیم و رتبه دوم را در بخش مبارزه با تخلفات و قاچاق سایر کالاها کسب کردیم.


رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: حدود ۲۴ سازمان در فرآیند صدور مجوز برای واردات کالا دخیل هستند و یکی از نقاط قوت سامانه جامع گمرکی این بود که همه در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی گرد هم آمدند و  صدور مجوز همه آنها الکترونیکی شد.


وی گفت: امروز می توان به طور دقیق اعلام کرد که صدور مجوز و اخذ نظر کارشناسی دستگاه های اجرایی برای ورود یک کالا به کشور چه مدت زمانی در چه سازمانی زمان می‌برد و یا فرآیند کار در کدام دستگاه متوقف شده است.


رئیس کل گمرک ایران از شفافیت در مصارف ارزی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی نام برد و گفت: با ارتباطی که بین گمرک، بانک مرکزی و شبکه بانکی ایجاد شده، می توان منشاء ارز را شناسایی کرد و مصارف ارزی کشور در بخش تجارت خارجی کاملا شفاف شده است.


عسگری دقیق تر شدن عملیات حسابداری و اعمال نرخ های حمایتی دولت در واردات برخی کالاها را دیگر دستاورد پیاده سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت برشمرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ در مجموع ۵۰ میلیارد دلار واردات داشتیم که ۸۶ هزار میلیارد ریال حقوق گمرکی از آن اخذ شد و در سال ۱۳۹۵ و با وجود اینکه میزان واردات به ۴۴ میلیارد دلار کاهش یافت، درآمد گمرکی کشور به۱۸۱ هزار میلیارد ریال رسید که البته روند افزایشی درآمدهای گمرکی در سالجاری هم ادامه دارد که تمامی اینها ثمره پیاده سازی سامانه جامع گمرکی بوده است.


وی افزود: پارسال گمرک توانست در حوزه وصول عوارض برای دستگاه های مختلف ۱۳ هزار میلیارد ریال دریافت کند که نسبت به سال قبل از آن رشد ۳۸ درصدی برخوردار است.


به گفته عسگری، در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز گمرک پارسال توانست ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اخذ کند که رشد ۳۰ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۴ نشان می‌دهد.


رئیس کل گمرک ایران در ادامه اظهار داشت: یکی از افتخارات گمرک ایران در دولت یازدهم ایجاد بزرگترین بانک اطلاعات تجارت خارجی و امکان دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات بود تا مردم بتوانند به شکل بسیار آسان تری به اطلاعات تجارت خارجی دسترسی داشته باشند و با این هدف امکان دسترسی روزانه به آمارهای تجارت خارجی ، دسترسی ماهیانه با جزئیات کامل تمامی کالاها و دسترسی آزاد به ارزش های گمرکی به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی فراهم شده و هم اکنون حتی برای هر یک ارباب رجوع بانک اطلاعات الکترونیکی  تشکیل شده و خدمت گیرندگان می توانند به جزئی‌ترین اطلاعات ترخیص کالا، گردش کار، تعرفه و ارزش به صورت آنلاین و با هیچ گونه محدودیتی دسترسی داشته باشند.


عسگری تاکید کرد: تمامی اطلاعات تجارت خارجی با ریزترین جزئیات به تفکیک تک تک ردیف های تعرفه ای، نظریه ارزیاب و کارشناس، ارزش، وزن، صاحب کالا و فاکتور ، گواهی مبدا و بارنامه در بانک اطلاعات تجارت خارجی گمرک موجود هست و با اطلاعات هوشمند و الکترونیکی شدن داده ها جزئیات آمار تجارت خارجی به شکل روشن و شفاف و فارغ از مسائل سیاسی استخراج و در چارچوب سیاست دسترسی آزاد به اطلاعات در اختیار شهروندان قرار می گیرد و باید اذعان کرد که گمرک ایران در دولت یازدهم و در زمان کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی یکی شفاف ترین دوران خود را سپری کرد که البته این روند با تاکیدات موکد وی در دولت دوازدهم نیز با جدیت تمام دنبال خواهد شد.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *