تیلرسون: امکان تعطیلی سفارت آمریکا در کوبا وجود دارد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایالات متحده در حال بررسی تعطیل کردن سفارت خودش در «هاوانا»ی کوبا است.


رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به برنامه «رو در رو با ملت» سی‌بی‌اس گفت: ما این مساله را در دست بررسی داریم و امکان دارد سفارت آمریکا در کوبا مجددا تعطیل شود.


گروهی متشکل از پنج سناتور جمهوری‌خواه در نامه‌ای به تیلرسون خواسته‌ بودند تا آمریکا دیپلمات‌های کوبایی را اخراج کرده و سفارت خودش را در کوبا تعطیل کند. سفارتخانه‌های دو طرف تقریبا در اواخر دور دوم ریاست جمهوری باراک اوباما باز شد. مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند، کارکنان وزارت خارجه در سفارت هاوانا با حملات «صوتی» مرموزی روبه‌رو هستند که به ناراحتی‌های جسمانی جدی منجر شده است.


تیلرسون به این نگرانی‌ها واکنش نشان داد، اما نگفت چه اقدامی صورت خواهد گرفت.


او گفت: با توجه به اینکه تعدادی از نیروهایمان متحمل ضرر شده‌اند، این مساله برایمان بسیار جدی است. ما تعدادی از این افراد را به خانه بازگردانده‌ایم و مساله را بررسی می‌کنیم.


اوباما در دوران حکومتش برای احیای روابط با کوبا تلاش زیادی کرد اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از روی کار آمدن تاکید کرد که روابط آمریکا را به موضع خصمانه بازمی‌گرداند تا این کشور را به رسیدگی به وضعیت حقوق بشری‌اش مجبور کند. ترامپ ماه ژوئن محدودیت‌های مسافرتی و تجاری جدیدی علیه کوبا اعلام کرد.


پیش از اقدام ترامپ، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود، معتقد است که رویکرد اوباما به نفع دولت کوبا بوده و رفتار این کشور در قبال وضعیت حقوق بشری آن را تغییری نمی‌دهد.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *