×

بارزانی: بدون ضمانت بین‌المللی همه‌پرسی به تعویق نمی‌افتد

 • کد نوشته: 1726
 • ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • رئیس اقلیم کردستان در دیدار با مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس گفت درخواست‌ها برای تعویق برگزاری همه‌پرسی استقلال به منظور مذاکره با بغداد بدون ضمانت‌های بین‌المللی در خصوص استقلال باعث نمی‌شود ما همه‌پرسی را به تعویق بیندازیم.

  بارزانی: بدون ضمانت بین‌المللی همه‌پرسی به تعویق نمی‌افتد
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، رئیس اقلیم کردستان عراق برای اعلام تصمیم نهایی کردها در زمینه همه‌پرسی استقلال شرط گذاشت و گفت: تاکنون جایگزین‌های مطرح شده پاسخگوی درخواست ما برای استقلال نبوده است.


  مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق در حاشیه دیدارش با مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس در اربیل تاکید کرد، هیچ راهی جز استقلال باقی نمانده است. درخواست‌ها برای تعویق برگزاری همه‌پرسی استقلال به منظور مذاکره با بغداد بدون ضمانت‌های بین‌المللی در خصوص استقلال باعث نمی‌شود ما همه‌پرسی را به تعویق بیندازیم.


  وی افزود: اگر دولت عراق با مذاکره با هدف استقلال کردستان طبق یک جدول زمانی مشخص و وجود تضمین‌های بین‌المللی در این زمینه موافقت کند در آن صورت رهبری سیاسی کردستان حاضر به مذاکره بوده و تصمیم نهایی خود را می‌گیرد.


  رئیس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد، هیچ یک از جایگزین‌های مطرح شده دربرگیرنده تضمین‌های مذاکره با بغداد به منظور استقلال کردها نبوده‌ است.


  وی خاطرنشان کرد: ما انواع مختلف روابط با عراق را تجربه کرده‌ایم اما همگی شکست خورده‌اند از این رو راهی جز استقلال برای ما باقی نمانده است و اینکه ما دو همسایه با بهترین رابطه باشیم.


  وزیر دفاع انگلیس نیز تعویق برگزاری همه‌پرسی استقلال را مقابل آغاز مذاکراتی با بغداد براساس طرح و برنامه‌های باز وتحت نظارت سازمان ملل خواستار شد.


  فالون روز دوشنبه وارد فرودگاه اربیل شد تا با مقامات اقلیم درباره پاره‌ای مسائل از جمله همه‌پرسی استقلال مذاکره کند.


  انتقاد اربیل از حکم دادگاه عالی فدرال علیه همه‌پرسی این در حالی است که دادگاه فدرال عراق روز دوشنبه طی حکمی دستور توقف برگزاری همه‌پرسی را صادر کرد و آن را غیرقانونی دانست. در این راستا دولت کردستان عراق این رای دادگاه عالی فدرال را مورد انتقاد قرار داد.


  سفین دزیی، سخنگوی دولت کردستان عراق در کنفرانس خبری بعد از رای دادگاه مذکور گفت:‌ دادگاه فدرال و رای آن سیاسی بوده و این دادگاه بی‌طرف نیست.


  وی با اشاره به عدم تصمیم کردها مبنی بر پایبندی به حکم دادگاه خاطرنشان کرد، دادگاه باید هر رای یا قانونی که از سوی پارلمان کردستان عراق صادر شده به رسمیت بشناسد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *