×

گوترش: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است

 • کد نوشته: 1758
 • ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • دکتر حسن روحانی در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد از او خواست که تلاش‌های خود را برای اجرای قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی بکار گیرد. دبیر کل سازمان ملل نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس جمهور کشورمان بیان داشت که ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است.

  گوترش: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است
 • به گزارش پایگاه خبری باقتصاد به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل که در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو مجمع عمومی این سازمان برگزار شد، با تبریک انتخاب آقای گوترش به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره برای حمایت از شما و پیشبرد مسوولیت سنگینی که برعهده دارید، آماده است.


  دکتر روحانی همچنین در این دیدار از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست که تلاش های خود را برای اجرای قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE) و قطعنامه‌های سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ مرتبط با آن بکار گیرد.


  رئیس جمهوری در ادامه در خصوص تروریسم به عنوان یک معضل جهانی و ضرورت تقویت همکاری همگانی برای مبارزه با این معضل، گفت: ایران علیه تروریسم اقدامات ارزشمندی در منطقه انجام داده است. باید برای حل مشکلات منطقه بدنبال راه حل های سیاسی بود و ما با کشورهای دوست همانند ترکیه و روسیه در حال پیشبرد روند مذاکرات آستانه هستیم.


  دکتر روحانی همچنین همگان و از جمله سازمان ملل متحد را به حمایت قاطع و حفاظت از قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق فرا خواند و گفت: بحث همه پرسی در اقلیم کردستان عراق و هرگونه حرکت در جهت تغییر مرز و جغرافیای کشورهای منطقه بسیار خطرناک است.


  دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار و گفت وگو با رئیس جمهوری اسلامی ایران، به ضرورت اجرای کامل و دقیق برجام از سوی همه طرف ها اشاره کرد و گفت :حقیقیت این است که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. برجام گام مهمی در تقویت صلح است و معتقدم همه باید از آن حفاظت کنند.


  آنتونیو گوترش با اشاره به شرایط کنونی سوریه و یمن اظهارداشت: سازمان ملل خواهان همکاری بسیار نزدیک با ایران برای حل و فصل سیاسی مشکلات در کشورها است.


  دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین با اشاره به موضوع همه پرسی در کردستان عراق، ضمن حمایت قاطع از قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق، گفت: ما معتقدیم حل مشکلات کنونی در سوریه و عراق در گرو پیگیری راه حل های سیاسی و مذاکره همه طرف ها است؛ همانند آنچه که اکنون با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه در آستانه و از سوی سازمان ملل در ژنو در جریان است.


  وی افزود: هر گونه تجزیه عراق یا سوریه نفعی برای ثبات منطقه ندارد و ما آماده همکاری با ایران در تقویت پایه های صلح و امنیت در منطقه هستیم.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *