×

بعد از سال ۲۰۲۵ مذاکرات برجام باید دوباره انجام شود

 • کد نوشته: 1774
 • ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • یک دیپلمات ارشد فرانسه در گفتگوی خود با رویترز گفت، مکرون در دیدار با رئیس جمهور ایران ادامه مذاکرات درباره برجام بعد از سال ۲۰۲۵ را مطرح کرده است.

  بعد از سال ۲۰۲۵ مذاکرات برجام باید دوباره انجام شود
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، فرانسه روز دوشنبه از ایالات متحده درخواست کرد که به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران و شش کشور جهانی پای‌بند باشد و همزمان با انتقاد از این توافق توسط دونالد ترامپ، پیشنهاد کرد که شروط مربوط به برجام که بعد از یک دهه به اتمام می‌رسند، می‌توانند دوباره تقویت شوند.


  توافق بین ایران و شش قدرت جهانی که بر مبنای آن ایران متعهد شده است برنامه‌های هسته‌ای خود را در قبال رفع تحریم‌های اقتصادی محدود کند، با تهدید مواجه شده چرا که ترامپ قرار است که در نیمه اکتبر موضع خود خود در قبال برجام را مشخص کند.


  به گزارش رویترز اگر ترامپ ایران را به نقض «روح برجام» متهم کند به معنای بی‌اثر کردن برجام است و ممکن است منجر به مسابقه تسلیحاتی در منطقه شود.


  برایان هوک مدیر برنامه سیاست‌گذاری وزارت امور خارجه ایالات متحده به خبرنگاران گفت: «رئیس جمهور ایالات متحده معتقد است که برجام عمیقاً توافقی ناقص است و عقیده خود مبنی بر چگونگی ناقص بودن این توافق را با امانوئل مکرون مطرح کرده است».


  هوک ادامه داد: « ترامپ در مورد مطرح کردن نواقص برجام با مکرون بسیار منصفانه عمل کرده است…» او همچنین عنوان کرد که ترامپ به مکرون گفته است این توافق در حال بررسی است و در نیمه اکتبر در مورد نحوه برخورد با برجام تصمیم‌گیری خواهد شد».


  ژان ایوو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت  «برای ما بسیار اهمیت دارد که از تکثیر سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کنیم. در دوران کنونی زمانی که خطرات کره شمالی را مشاهده می‌کنیم باید در این مسیر حرکت کنیم».


  لودریان همچنین ادامه داد که «فرانسه در تلاش است که ترامپ را قانع کند که در مسیر پای‌بندی به برجام حرکت کند، حتی اگر نیاز به تکمیل این توافق بعد از سال ۲۰۱۵ باشد».


  یک مقام ارشد دولت فرانسه گفت ترامپ هیچ نشانه‌ای مبنی بر اصلاح ذهنیت خود نسبت به برجام در گفتگوی خود با مکرون ارائه نداده است.


  با این حال، این مقام ارشد به رویترز گفت که امانوئل مکرون در دیدار با روحانی پیشنهاد مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۲۵ را ارائه کرده است.


  این مقام ارشد ادامه داد: « موضوع پسا ۲۰۲۵ یک خط قرمز است اما رئیس جمهور ما این مسئله را در دیدار با رئیس جمهور ایران مطرح کرده است چرا که این  موضوع دغدغه ماست و نیاز است که در این باره اقداماتی انجام دهیم».


  او همچنین گفت: «سال ۲۰۲۵ به زودی از راه خواهد رسید  و قبل از اول ژانویه ۲۰۲۵ باید کاملاً آماده باشیم و همه ما باهم باید درباره این مسئله همکاری کنیم». 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *