×

مردم هنوز نمی توانند خانه بخرند

 • کد نوشته: 1780
 • ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • دولت یازدهم سقف تسهیلات مسکن را هشت برابر افزایش داد تا قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند با این وجود کارشناسان مسکن معتقدند که مردم هنوز نمی توانند مسکن بخرند.

  مردم هنوز نمی توانند خانه بخرند
 • به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد ، برخی کارشناسان مسکن معتقدند: سیاست دولت یازدهم تقویت طرف تقاضا در بازار مسکن بر اساس برخورداری از تسهیلات بود از این رو سقف تسهیلات مسکن به ۸ برابر افزایش یافت، ستاد اقتصادی دولت دوازدهم هم همین سیاست را برای خروج بازار مسکن از رکود دنبال می کند.


  در حال حاضر مهم ترین مشکل بازار مسکن، عدم تطابق میزان قدرت خرید متقاضیان موثر با نرخ های موجود در بازار است. طبق گفته های اخیر «حامد مظاهریان» معاون وزیر راه و شهرسازی؛ سیاست ما این است که بتوانیم طرف تقاضا را تقویت کنیم. خرید مسکن عمدتا با وام اتفاق می‌افتد. صندوق پس‌انداز مسکن‌یکم بهترین ایده‌ای است که در این راستا شکل گرفته است. نرخ سود این تسهیلات در بافت‌های ‌فرسوده شهری ۸ درصد و در دیگر مناطق شهری ۹.۵ درصد است که پایین‌ترین بهره‌ای است که بانک‌ها برای وام در نظر می‌گیرند. قبل از سال ۱۳۹۲ وام مسکن ۲۰ میلیون تومان با نرخ سود بالا بوده است. الان این رقم به ۱۶۰ میلیون تومان با نرخ سود ۹.۵ درصد رسیده است.


  به نظر می رسد با توجه به کسری منابع بانک ها امکان افزایش وام مسکن در آینده نزدیک وجود ندارد اما پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی این است که دوره سپرده گذاری در صندوق پس انداز یکم مسکن از ۶ ماه به ۵ ماه کاهش یابد.   


  کارشناسان معتقد هستند هر چند تلاش وزارت راه وشهرسازی دولت یازدهم بر افزایش قدرت خرید مردم بود اما به دلیل بحران بانکی و کسری منابع بانک ها این سیاست هنوز محقق نشده است.


  در حال حاضر با توجه میزان قدرت خرید مردم خانه های کم متراژ بیشترین تقاضا را در بازار دارند. در جدول زیر قیمت خرید و فروش سوئیت های محله های مختلف تهران آمده است:    
  متراژ

  محله

  قیمت(تومان)

  ۳۷ متر

  گلبرگ

  ۵۹ میلیون

  ۲۱ متر

  مطهری

  ۳۵۰ میلیون

  ۳۶ متر

  نازی آباد

  ۹۷ میلیون

   ۳۱ متر

  معلم

  ۹۰ میلیون

  ۴۰ متر

  صادقیه

  ۱۹۰ میلیون

  ۳۹ متر

  میرداماد

  ۳۵۰ میلیون

  ۴۰ متر

  هفت تیر

  ۲۰۵ میلیون


   


   


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *