×

مذاکرات با کره شمالی از «برجام» الگو بگیرد

 • کد نوشته: 1042
 • ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه اظهار داشت که برای محدود کردن برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی، برجام می‌تواند یک الگو باشد.

  مذاکرات با کره شمالی از «برجام» الگو بگیرد
 • به گزارش پایگاه خبری «بااقتصاد» به نقل از رویترز، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در گفتگو با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه عنوان کرد که آماده است در مذاکرات دیپلماتیک برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی، مشارکت کند و در این راستا پیشنهاد کرد که مذاکرات با ایران می‌تواند یک الگو باشد.  


  مرکل عنوان کرد که «اگر خواست مشارکت برای مذاکره وجود داشته باشد، من فوراً جواب مثبت می‌دهم». او به مذاکراتی اشاره کرد که منجر به توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهان در سال ۲۰۱۵ شد. آلمان و پنج کشور عضو شورای امنیت دارای حق وتو درباره برنامه هسته‌ای ایران به مذاکره پرداختند که در این مذاکرات ایران تعهد کرد که در قبال لغو تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای خود محدود کند.


  مرکل در مصاحبه خود اظهار داشت که مذاکرات با ایران «یک دیپلماسی بلندمدت اما بسیار پراهمیت بود» که نهایتاً پایان خوبی داشت. او اضافه کرد «می‌توانم تصور کنم که این الگو برای پایان دادن به بحران هسته‌ای کره شمالی نیز پیاده شود. اروپا به ویژه آلمان باید برای ایفای یک نقش فعال در این زمینه آماده باشد».


  مرکل همچنین در این مصاحبه عنوان داشت که تنها راه پایان دادن به بحران کره شمالی مذاکره است و گفت «آغاز مسابقه جدید تسلیحاتی در منطقه به نفع هیچ کشوری نیست». به گفته مرکل اروپا باید در دنبال کردن راه حل دیپلماتیک یکپارچه باشد و «هرکاری را که می‌توان در این زمینه انجام داد، انجام دهد».


  مرکل انتظار دارد که برای چهارمین بار در انتخابات ۲۴ سپتامبر در آلمان دوباره بر سر کار بماند و نظرسنجی‌ها حکایت از پیروزی او در برابر حزب سوسیال دموکراسی دارد. مرکل تا حد زیادی در دوران بحران‌های جهانی، از قبیل بحران کره شمالی، خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالات متحده، همیشه به عنوان فردی قابل اعتماد بر سر قدرت بوده است.


  مرکل این هفته با رهبران چین و ژاپن درباره بحران کره شمالی مذاکره داشته است. روزنامه فرانکفورتر آلگماینه بدون اشاره به منبع، عنوان کرد که مرکل روز دوشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز تلفنی صحبت خواهد کرد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *