وضعیت فوق‌العاده در کرکوک پیش از برگزاری همه‌پرسی


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از گاردین، به گفته ساکنان کرکوک، مقامات عراقی برای جلوگیری از برخوردهای قومیتی بیشتر، پیش از برگزاری همه‌پرسی استقلال، در این شهر وضعیت فوق‌العاده اعلام کردند.


رهبران اقلیم کردستان قصد دارند که در ۲۵ سپتامبر علارغم مخالفت شدید حکومت مرکزی بغداد و مردم غیر کرد منطقه، همه‌پرسی استقلال کردستان را برگزار کنند. شهر نفت‌خیز کرکوک دارای ساکنان عرب و ترکمن نیز هست. پلیس امنیت کردستان بعد از کشته شدن یک کرد در برخورد با محافظان دفتر حزب سیاسی ترکمن، ایستگاههای بازرسی را در کل شهر مستقر کردند.


منابع امنیتی همچنین گزارش دادند که دو کرد دیگر و یک پلیس امنیت ترکمن در درگیری‌های دوشنبه شب حین برگزاری جشن همه‌پرسی در کرکوک زخمی شدند. کشته و زخمی‌های کرد جزء کسانی بودند که در این جشن شرکت داشتند.


تنش‌های اخیر در کرکوک زمانی رخ داد که شورای اداری کرکوک که اکثریت آن را کردها تشکیل می‌دهند به برگزاری همه‌پرسی در این شهر رأی دادند.  


کرکوک از مناطقی است که در خارج از مرزهای رسمی اقلیم کردستان قرار دارد و هم دولت مرکزی عراق و هم اقلیم کردستان بر سر اداره این شهر با یکدیگر اختلاف دارند.


زمانی که ارتش عراق در سال ۲۰۱۴ از نیروهای داعش شکست خورد، پیشمرگه‌های کرد توانستند این مناطق مورد منازعه را در اخیتار بگیرند و از تسلط داعش بر میدان نفتی این مناطق جلوگیری کردند.  


سازمان ملل متحد، ایالات متحده و سایر قدرت‌های غربی نگران این هستند که برگزاری همه‌پرسی استقلال توجهات را از نبرد با داعش که بخش‌هایی از مناطق عراق و سوریه را تحت اشغال خود دارد، منحرف کند. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *