×

گزارش عملکرد بانک مرکزی بررسی شد

 • کد نوشته: 1864
 • ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • گزارش عملکرد بانک مرکزی برای کاهش هزینه تامین مالی واحدهای اقتصادی از مسیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها به شورای پول و اعتبار ارایه شد.

  گزارش عملکرد بانک مرکزی بررسی شد
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از بانک مرکزی، در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار که شامگاه سه شنبه در محل بانک مرکزی برگزار شد، «پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی با ارایه گزارش عملکرد و اقدام های این بانک درباره نرخ سود بانکی در سال جاری، چالش‌ها و تنگناهای بازار پول و اقدامات انجام شده در این زمینه و همچنین الزامات موفقیت بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای سامان‌بخشی به نرخ سود در شبکه بانکی را برای اعضای شورای پول و اعتبار تشریح کرد.


  در این گزارش، ضمن اشاره به مهمترین دلایل چسبندگی نرخ سود بانکی در سال های اخیر (تنگنای اعتباری، تأثیرپذیری بازار پول از بازار بدهی، گسترش نامناسب صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت و پرداخت نرخ‌های سود بالای مشارکت توسط خودروسازان)، مجموعه اقدام های بانک مرکزی برای کاهش هزینه تأمین مالی واحدهای اقتصادی از مسیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.


  ساماندهی اضافه برداشت‌ بانک ها، توافق با خودروسازان برای تعدیل نرخ های سود مشارکت، انتقال معاملات ثانویه سخاب به بازار سرمایه، اصلاح رابطه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک ها و ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز از جمله مهمترین اقدام های انجام شده این زمینه بوده است.


  معاون اقتصادی بانک مرکزی در ادامه ضمن اشاره به رئوس بخشنامه هشت بندی اخیر بانک مرکزی، به مهمترین الزامات موفقیت این بخشنامه در سامان‌بخشی به نرخ سود سپرده‌ها پرداخت که از جمله مهمترین آنها می‌توان به تقویت انضباط، هماهنگی و هم‌افزایی میان سیاست‌های پولی و مالی،توجه به روش‌های نوین بانکداری و درآمدزایی از طریق ارائه خدمات بانکی، تقویت نظارت بانکی از ابعاد مختلف جهت اطمینان از اجرای کامل بخشنامه نرخ سود، استفاده موثر از ابزارهای تشویقی و تنبیهی جهت التزام بانک ها به رعایت نرخ سود و التزام شرکت های خودروساز به رعایت توافقات انجام شده در خصوص نرخ سود پیش‌فروش خودرو اشاره کرد.


  بخش دیگری از جلسه شورای پول و اعتبار به تشریح سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) اختصاص داشت و با رونمایی از این سامانه همراه بود.


  در این جلسه همچنین عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و نیز حمید پورمحمدی معاون سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای جدید شورای پول و اعتبار سوگند یاد کردند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *