×

مسدود شدن بودجه کاتالونیا «بی‌سابقه» است

 • کد نوشته: 1872
 • ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • بعد از این که دولت اسپانیا در راستای جلوگیری از برگزاری همه‌پرسی استقلال، بودجه دولت منطقه‌ای کاتالونیا را مسدود کرد، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا این امر را بی‌سابقه خواند.

  مسدود شدن بودجه کاتالونیا «بی‌سابقه» است
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، دولت اسپانیا بودجه دولت منطقه‌ای کاتالونیا را تحت کنترل خود درآورده تا مانع استفاده این منطقه از بودجه خود برای برگزاری همه‌پرسی استقلال شود که از نظر مادرید یک اقدام غیرقانونی است.


  این اقدام دولت مرکزی اسپانیا در عین اینکه خودمختاری منطقه کاتالونیا را با محدودیت روبرو می‌کند پرداخت حقوق هزاران کارمند دولت محلی را نیز با تردید روبرو ساخته است.


  اوریول خونکوئراس، معاون رئیس منطقه کاتالونیا با تاکید بر اینکه چنین اقدامی از سوی دولت اسپانیا “بی‌سابقه” بوده گفت: این مصداق بی‌مسئولیتی تمام و کمال است و آنها در حال کشاندن ما به سمت یک فروپاشی دولتی هستند.


  دولت محافظه‌کار اسپانیا روز جمعه هشدار داده بود که پرداخت بودجه خدمات ضروری و حقوق کارمندان دولت در منطقه کاتالونیا را تحت کنترل خود خواهد گرفت تا جلوی استفاده از این بودجه برای برگزاری همه‌پرسی استقلال اول اکتبر کاتالونیا را بگیرد.


  با این حال دولت جدایی طلب کاتالونیا این اقدام را در دادگاه عالی اسپانیا به چالش کشیده با این وجود اما یک سخنگوی این دادگاه اظهار کرد که هنوز این تدبیر “به قوت خود باقی است” و تا زمان اعلام حکم قضات درباره قانونی بودنش‌ معلق نخواهد شد.


  در اسپانیا مناطق این کشور مالیات‌هایشان را به دولت مرکزی می‌پردازند و سپس سهمی از این مالیات‌ها را دریافت می‌کنند تا صرف بهداشت و درمان، آموزش و زیرساخت‌های عمومی کنند.


  منطقه کاتالونیا که به اندازه کشور بلژیک بوده و حدود ۷.۵ میلیون نفر جمعیت دارد در ماه چیزی حدود ۱.۵ میلیارد یورو بودجه از مادرید برای پوشش خدمات ضروری خود دریافت می‌کند.


  یک سخنگوی وزارت بودجه دولت اسپانیا اعلام کرد: این اقدام به این معنی است که از هم اکنون به بعد رهبران کاتالونیا دیگر پول‌شان را در اختیار ندارند و دیگر حق انجام “هزینه‌های اضافی” فراتر از آنچه که پیش از این در نظر گرفته شده، نخواهد داشت.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *