×

محمد مهدی عاکف، رهبر پیشین اخوان المسلمین در سن ۸۹ سالگی درگذشت

 • کد نوشته: 1996
 • ۰۱ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • محمد مهدی عاکف رهبر پیشین اخوان‌المسلمین مصر در اثر ابتلا به سرطان در سن ۸۹ سالگی در زندان درگذشت.

  محمد مهدی عاکف، رهبر پیشین اخوان المسلمین در سن ۸۹ سالگی درگذشت
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از نیویورک تایمز، محمد مهدی عاکف رهبر پیشین اخوان المسلمین مصر که از سال ۲۰۱۳ در زندان به سر می‌برد در سن ۸۹ سالگی بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.


  طلعت فهمی سخنگوی اخوان المسلمین گفت که خانواده عاکف از دولت درخواست کرده بودند که عاکف را به خاطر اینکه از بیماری رنج می‌برد از زندان آزاد کند اما دادگاه مصر با این درخواست مخالفت کرد.


  عاکف که در سال‌های بین ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رهبر اخوان المسلمین مصر بود یکی از صدها نفری بود که در جریان کودتای نظامی سال ۲۰۱۳ علیه محمد مرسی بازداشت شد.


  عاکف ابتدا در داگاه به جرم خشونت و بر هم زدن امنیت عمومی به حبس ابد محکوم شد اما دادگاه تجدیدنظر مصر این حکم را باطل کرد و او را محاکمه مجدد کرد.


  اخوان المسلمین در جریان انتخاباتی که بعد از فروپاشی دولت حسنی مبارک در مصر در سال ۲۰۱۱ برگزار شد به قدرت رسید اما بعد از خیزش‌های خیابانی  علیه اخوان المسلمین، کودتای نظامی در این کشور در گرفت و عبدالفتاح السیسی قدرت را به دست گرفت.


  عاکف که یک معلم ورزش بود، در سال ۱۹۲۸ متولد شد و در سال ۱۹۴۰ به اخوان المسلمین پیوست. بعد از آن به عضویت در شاخه نظامی اخوان المسلمسن با نام شبکه ویژه درآمد، که در آن زمان حملاتی را علیه نیروهای بریتانیا که مصر را به اشغال خود درآورده بودند، انجام می‌داد.


  همچنین این گروه کودتای نافرجامی را علیه جمال عبدالناصر انجام داد که منجر به بایکوت کردن کامل این حزب شد. آقای عاکف از سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۷۴ در آن زمان در زندان به سر برد. 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *