صادرات میعانات گازی ۳۱ در صد در ماه اکتبر کاهش می‌یابد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از فارس، یک منبع آگاه اعلام کرد: پیش‌بینی می‌شود میزان نفت فوق‌سبک ایران (میعانات گازی)،‌ در ماه اکتبر (مهر) به کمترین میزان ۵ ماه گذشته برسد، چرا که میزان واردات بزرگ‌ترین خریدار این نوع نفت یعنی کره‌جنوبی به نصف کاهش می‌یابد.


پیش از این ۶ منبع آگاه اعلام کرده بود که شرکت ملی نفت ایران به خریداران آسیایی خود اطلاع داده که به دلیل تعمیرات و نگهداری میدان گازی پارس‌جنوبی میزان صادرات میعانات گازی خود را در ماه اکتبر کاهش خواهد داد.


این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: ایران به دنبال این است که در ماه اکتبر ۲۹۵ هزار بشکه در روز میعانات گازی صادر کند که این رقم ۳۱ درصد نسبت به پیش‌‌بینی برای این ماه کاهش دارد. 


انتظار کاهش صادرات میعانات گاز ایران باعث شد که قیمت این نوع نفت برای قطری‌ها به بیشترین میزان ۱۰ ماهه گذشته برسد و قیمت این نوع نفت بری سایر کشورها نظیر مالزی نیز افزایش یابد.


این منبع آگاه اعلام کرد:‌ میزان صادرات میعانات گازی ایران برای کره‌‌جنوبی در ماه اکتبر با کاهش ۵۰ درصدی مواجه می‌شود و احتمالا این کاهش تا ماه نوامبر نیز ادامه یابد.


این منابع آگاه اعلام کردند:‌شرکت‌های کره‌ای نظیر SK  انرژی، هیوندا اویلبانک و هانواتوتال پتروکمیکال جایگزین‌هایی را برای واردات این نوع نفت از ایران پیدا کرده‌اند. 


کیم‌وو کیونگ سخنگوی SK و مالک بزرگ‌ترین پالایشگاه کره‌جنوبی، گفت:‌ شرایط را کاملاً رصد می‌کنیم که مدت زمان این کاهش تا چه زمانی به طول می‌انجامد. ضمن اینکه انتظار می‌رود کشورهای نظیر امارات متحده عربی و ژاپن به ترتیب ۱۱۰ و ۱۴ هزار در ماه اکتبر میزان خرید خود را افزایش دهند. 


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *