فرمان منع سفر اتباع ایران و چند کشور مسلمان دیگر سخت‌گیرانه‌تر می‌شود


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از تسنیم، وزارت امنیت داخلی آمریکا، یک فرمان منع مسافرت جدید آماده کرده که قرار است جایگزین فرمان قبلی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شود. 


رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند دولت این کشور احتمالاً فرمان قبلی که ورود اتباع شش کشور مسلمان، از جمله ایران به خاک آمریکا را برای یک بازه زمانی مشخص ممنوع می‌کرد را با یک فرمان اجرایی هدفمندتر و سخت‌گیرانه‌تر جایگزین خواهد کرد. 


در فرمان منع مسافرت قبلی که از روز ۳۰ ژوئن اجرایی شد، اتباع ۶ کشور ایران، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن برای یک دوره زمانی ۹۰ روزه از ورود به خاک آمریکا منع شدند. این فرمان همچنین ورود مهاجران را برای یک دوره ۱۲۰ روزه محدود می‌کند. 


مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند که فرمان اجرایی جدید کشورهای بیشتری را هدف گرفته‌اند. آنها اشاره‌ای به نام کشورهایی که به فهرست قبلی اضافه شده‌اند نکرده‌اند. علاوه بر این، در فرمان جدید، دستورالعمل‌هایی در نظر گرفته شده‌اند که شدت آنها برای هر کشور متفاوت است. 


روزنامه «ایندیپندنت» به توصیف جزئیاتی از فرمان منع مسافرت جدید و موارد تغییر احتمالی آنها با فرمان قبلی پرداخته که در زیر آورده شده‌اند. 


اتباع کشورهای هدف با چه محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند؟


با آنکه سخن گفتن از جزئیات دقیق فرمان اجرایی جدید هنوز عجولانه است، اما به نظر می‌رسد دولت ترامپ آماده اعمال روال‌های سخت‌گیرانه‌تری برای افرادی است که از برخی کشورهای خاص قصد مسافرت به آمریکا را دارند. 


یک مقام دولت ترامپ گفت که شدت محدودیت‌های اعمال‌شده علیه کشورها به همکاری آنها با دستورات امنیتی آمریکا، میزان تهدیدی که واشنگتن از آن کشورها احساس می‌کند و متغیرهای دیگر بستگی خواهد داشت. 


دولت آمریکا برای اتباع این کشورها، فرایندهای سخت‌تری برای گزینش و یا محدودیت‌های بیشتری جهت مسافرت به آمریکا در نظر خواهد گرفت. 


موانع پیش روی فرمان منع مهاجرت قبلی چیست؟


فرمان قبلی ترامپ که در حال حاضر به صورت محدود اجرا می‌شود، تا ماه ژوئن معطل اعلام‌نظر دادگاه‌ها برای اجرایی شدن بود. ضمن اینکه دولت ترامپ هنگام تنظیم این دستور اجرایی، برای آن مدت زمانی مشخصی در نظر گرفته و اعلام کرده بود دولت وی مشغول بررسی‌ جهت تنظیم دستورالعمل‌های دقیق‌تر و گسترده‌تری است. 


ممنوعیت ورود اتباع شش کشور مسلمان روز یکشنبه و ممنوعیت ورود مهاجران ۲۴ اکتبر منقضی می‌شوند و لازم است که دولت ترامپ، درباره نحوه ادامه آن تصمیم جدیدتری اتحاذ کند. 


علت جنجالی شدن فرمان منع مهاجرت ترامپ چه بود؟


مخالفان سیاست‌های منع مسافرتی ترامپ معتقدند که او با صدور دستور اجرایی علیه این شش کشور، اتباع این کشورها را بر اساس مذهب آنها هدف گرفته که این اقدام با قانون اساسی آمریکا مغایر است. 


ترامپ در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بارها وعده داده بود که ورود تمامی مسلمان‌ها به خاک آمریکا را ممنوع خواهد کرد. او، البته بعد از صدور فرمان اجرایی خود برای منع سفر به آمریکا مدعی شد که این تصمیمش ارتباطی با مذهب افراد ندارد و در آن تنها ملاحظات امنیتی لحاظ شده‌اند. 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *