×

«بازنشستگی پیش از موعد» حقِ مسلمِ کارگرانِ معادن

 • کد نوشته: 2069
 • ۰۱ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • اکبر علیپور می‌گوید: بازنشستگی پیش از موعد تنها دلخوشی کارگرانی است که اشتغالِ سخت و خطرناک در معادن را تجربه می‌کنند.

  «بازنشستگی پیش از موعد» حقِ مسلمِ کارگرانِ معادن
 • به گزارش  پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ماین نیوز، اکبر علیپور (رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو) در ارتباط با اجرای آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: اجرای دقیق این آیین‌نامه و فراهم آوردنِ امکانِ بازنشستگی پیش از موعد، بدیهی‌ترین حق کارگران معادن کشور است.


  وی با بیان اینکه کار در معدن، سراسر آسیبِ جسمی و روحی است و کارگر را پیش از آن که به سنِ پیری برسد، فرسوده می‌کند؛ گفت: کارگر معدن اگر پیش از موعد بازنشست نشود، نه کاراییِ لازم را خواهد داشت و نه می‌تواند از پسِ آسیب‌های دوران پیری بربیاید؛ لذا سازمان تامین اجتماعی بایستی بحث بازنشستگیِ پیش از موعد را برای معدنچیان جدی بگیرد و با درخواست کارگرانی که تقاضای بازنشستگیِ زودرس دارند، بی‌قید و شرط موافقت کند.


  این فعال کارگری در ادامه بحث به شرایط موجود در معدن چادرملو پرداخت و گفت: در معدنِ ما هستند کارگرانی که با دستمزد بالا با استفاده از آیین نامه مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشسته می‌شوند؛ ولی بعد از بازنشستگی، با وجود آن که مشکل معیشتی چندانی ندارند، بازهم بازگشت به کار می‌کنند که این مساله مشکل‌آفرین است.


  وی در تشریح این مساله گفت: بازگشت به کارِ بازنشسته‌های پیش از موعد، هم امکان اشتغال را از جوانانِ متخصص و جویای کار سلب می‌کند و هم در مسیرِ بازنشستگیِ پیش از موعدِ شاغلان خلل ایجاد می‌کند؛ چراکه سازمان تامین اجتماعی ممکن است به همین بهانه با درخواست بازنشستگیِ پیش از موعدِ متقاضیان مخالفت کند.


  علیپور تاکید کرد: شرایط چادرملو را به اطلاع مسئولان رسانده‌ایم؛ هم سازمان تامین اجتماعی و هم اداره کار در جریان این موضوع هستند و انتظار داریم با جلوگیری از بازگشت به کارِ بازنشسته‌ها، مسیر را برای اجرای قانون فراهم کنند و نگذارند حق کارگرانِ زحمتکشِ معادن پایمال شود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *