موشک «خرمشهر» قابلیت هدف قرار دادن اسرائیل را دارد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، ایران در چالش با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در یک رژه نظامی از سامانه موشکی جدید خود رونمایی و اعلام کرد که این موشک را به طور موفقیت‌آمیز آزمایش کرده است.


ایران با بی‌اعتنایی به هشدارهای ترامپ که گفته است می‌خواهد از توافق هسته‌ای خارج شود، از موشک جدید خود با نام «خرمشهر» رونمایی کرده است.


خبرگزاری آسوشیتدپرس با اعلام خبر رونمایی از سامانه موشکی خرمشهر گزارش داد: سپاه پاسداران ایران در حالی  از موشک جدید خود رونمایی کرد که این موشک دور برد قابلیت هدف قرار دادن بیشتر نقاط خاورمیانه، از جمله اسرائیل را دارد.


این اقدام یک عرض اندام مستقیم در برابر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است که در ماه اوت طرحی را به امضا رساند که تحریم‌هایی را علیه ایران به بهانه برنامه موشکی این کشور وضع می‌کند.


اگرچه ایران پیش از این نیز اعلام کرده بود که موشک میان برد دارد، این اولین باری است که یک موشک با بردی حدود ۲ هزار کیلومتر را به طور علنی به نمایش می‌گذارد.


آسوشیتدپرس در ادامه گزارش به سخنان رئیس‌جمهور کشورمان در رژه روز جمعه اشاره کرده است که گفت: ایران دست از برنامه موشکی خود برنمی‌دارد و به توسعه ظرفیت‌های نظامی‌اش ادامه می‌دهد.


روزنامه لس آنجلس تایمز نیز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم‌زمان با رونمایی از سامانه موشکی جدید این کشور در یک رژه نظامی تاکید کرد که جمهوری اسلامی به هر قیمتی، با وجود پرخاشگری آمریکا و اسرائیل از خود دفاع خواهد کرد و از هیچ کس برای دفاع از سرزمین خود اجازه نمی‌گیرد.


این در حالی است که رئیس‌جمهور ترامپ از قدرت‌های جهانی خواسته است تا ایران را برای توقف توسعه موشک‌هایش تحت فشار قرار دهند.


ترامپ همچنین با انتقاد از توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ آن را توافقی بد می‌داند که یا باید اصلاح شود یا اینکه آمریکا آن را کنار می‌گذارد.


این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت: موشک بالستیک جدید ایران حدود ۲ هزار متر برد دارد که می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد و چند کلاهک حمل کند.


روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: در حالی که جنگ کلامی میان تهران و واشنگتن شدت می‌گیرد، رئیس  جمهور حسن روحانی روز جمعه تاکید کرد که ایران به توسعه برنامه موشکی‌اش ادامه می‌دهد و برای این کار از هیچ کس اجازه نمی‌گیرد.


وی هم‌زمان با رونمایی موشک جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این اظهارات را بیان کرد. موشکی که قابلیت هدف قرار دادن اغلب نقاط خاورمیانه، شامل اسرائیل را دارد.


به نوشته نیویورک تایمز، اگرچه آمریکا تلاش می‌کند فن‌آوری موشک‌های بالستیک ایران را محدود کند، توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ میان این کشور و قدرت‌های جهانی حاصل شد، ایران را از توسعه این تسلیحات منع نمی‌کند.


دولت آمریکا یکی از نقاط ضعف توافق هسته‌ای را شامل نشدن برنامه موشکی ایران می‌داند.


رسانه‌های صهیونیستی نیز روزهای جمعه و شنبه به طور گسترده خبر رونمایی از موشک خرمشهر را منتشر کردند.


روزنامه هاآرتص نوشت: ایران به طور موفقیت‌آمیز موشک بالستیک جدیدی را آزمایش کرد که می‌تواند اسرائیل را هدف قرار دهد و چندین کلاهک را حمل کند.


این اقدام پس از آن انجام شد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی‌اش در سازمان ملل توافق هسته‌ای را مایه شرمساری خواند و گفت که این، یکی از بدترین توافقاتی است که آمریکا تاکنون وارد آن شده است.


روزنامه تایمز آو اسرائیل نیز نوشت: ایران با وجود هشدارهای آمریکا موشکی جدید آزمایش کرد که می‌تواند به  اسرائیل برسد.


همچنین روزنامه اورشلیم پست در گزارش خود با عنوان «ایران در مقابله با آمریکا موشک بالستیک جدید آزمایش  کرد» نوشت که این موشک روز جمعه در یک رژه نظامی رونمایی شد و تهران بلافاصله ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌داد این موشک به طور موفقیت‌آمیز پرتاب شده است.


علاوه بر این، شبکه سی ان ان گزارش داد: ایران روز جمعه از یک موشک بالستیک جدید رونمایی کرد. هم‌زمان  رئیس جمهور این کشور با دفاع از حق ایران برای تقویت توان دفاعی‌اش فشار بر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را افزایش داد.


شبکه‌های ان بی سی،‌ ان پی آر، سی بی اس نیوز و روزنامه‌های واشنگتن تایمز، ایندیا تایمز و بسیاری دیگر از جمله رسانه‌هایی بودند که خبر رونمایی سامانه موشکی خرمشهر را با جزئیات منتشر کردند.


 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *