افت قیمت ارزهای پرتبادل در بازار ایران


به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، امروز ۱۹ شهریور ماه سال ۱۳۹۶ کاهش ارزش دلار ، یورو و درهم  در  حالی در بازار ارز تهران رقم خورد که ارزش طلا و سکه نیز در بازار داخلی و سطح جهانی نسبت به روزهای قبل افت داشته است و این مسئله بدون ارتباط با تغییرات ارز در بازار تهران نیست.


 ارزش دلار در بازار معاملات ارز تهران ۰.۰۸ درصد افت داشته و به سطح ۳ هزار و نهصد و یک تومان رسیده است. همچنین قیمت یورو با  ۳۱/ . درصد کاهش ، ۴۷۷۴ هزارتومان شده است. نتایج گفتگوهای آخرین اجلاس مقامات پولی آمریکا در نشست جکسون هول  و همچنین جلسه بانک مرکزی اروپا در هفتم سپتامبر ۲۰۱۷   اخیر حاکی از این است که اقدامات این دو نهاد در جهت کنترل نرخ بهره و ارزش یورو و دلار و همچنین پیشگیری از قدرت گرفتن اسکناس های مذکور که کاهش تراز تجاری را به دنبال خواهد داشت، است. بنابرین کاهش ارزش یورو و دلار در روزهای اخیر دور از انتظار نیست.


درهم از دیگر ارزهای پرتبادل بازار ایران که تاثیر بسزایی در تعیین قیمت فلزات گرانبها و سایر کالاهای متصل به بازارهای جهانی نیز۱۹ صدم درصد کاهش به هزار و ۷۲ تومان شده است.


این کاهش بازار معاملات طلا و سکه تهران را نیز متاثر کرده است و افت قیمت در این بازارها نیز به چشم می‌خورد.


کارشناسان این کاهش ارزش دلار را موقت می‌دانند و معتقدند که توقف پرداخت ارز مسافرتی  با نرخ مصوب بانک مرکزی، در روزهای آتی احتمال افزایش ارزش دلار را به دنبال دارد. ضمن اینکه با اعلام کسری بودجه دولت، احتمال آن می‌رود که دولت بتواند از افزایش ارزش دلار تحت تاثیر کاهش قیمت نفت و ارزآوری این بخش با استفاده از تسعیر نرخ ارز برای پوشش کسری بودجه  تا حدودی بهره ببرد.   


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *