×

احتمال افزایش ابتلا به MS پس از ضربه مغزی در نوجوانی

 • کد نوشته: 2232
 • ۰۲ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • یافته‌های محققان شواهدی را نشان می‌دهد افرادی که در دوران کودکی و نوجوانی ضربه مغزی را تجربه کرده بودند در مقایسه با افرادی که این اتفاق برایشان رخ نداده بود ۲۲ درصد بیشتر به بیماری MS مبتلا شده بودند. هر چند مطالعه محققان در نهایت نتوانست ارتباط علت و معلولی بین این ضربه مغزی و بروز بیماری MS پیدا کند.

  احتمال افزایش ابتلا به MS پس از ضربه مغزی در نوجوانی
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از مدیکال نیوز، تحقیقات محققان سوئدی حاکی از آن است که تجربه ضربه مغزی در کودکی و ایام نوجوانی ابتلا به بیماری MS (مولتیپل اسکلروزیس) را در دوران بزرگسالی تا ۲۲ درصد می‌تواند افزایش دهد.


  بر اساس گزارش brainhealthdaily، مطالعات یک گروه تحقیقاتی حاکی از آن است که عواقب ضربه مغزی طولانی مدت است و سلامت مغز را برای سالها به خطر می‌اندازد


  برای نمونه مطالعه‌ای توسط پایگاه اطلاع‌رسانی مدیکال نیوز در سال ۲۰۱۵ نشان داد بازیکنان حرفه‌ای فوتبال که ضربه مغزی را تجربه می‌کنند، در میانسالی بیشتر با مشکل کمرنگ شدن حافظه روبه‌رو خواهند شد.


  محققان دانشگاه Oerebro به سرپرستی «اسکات مونتگومری» (Scott Montgomery) در بررسی خود زندگی ۷ هزار و ۲۹۲ بیمار مبتلا به MS را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.


  در ادامه به ازای یک بیمار مبتلا به MS، ده نفر با جنسیت مشابه و هم سن و سال  در جمعیت آماری مورد مطالعه به کار گرفته شد.


  یافته‌های این بررسی نشان می‌داد که افرادی که در دوران کودکی و نوجوانی ضربه مغزی را تجربه کرده بودند در مقایسه با افرادی که این اتفاق برایشان رخ نداده بود ۲۲ درصد بیشتر به بیماری MS مبتلا شده بودند.


  هر چند مطالعه محققان در نهایت نتوانست ارتباط علت و معلولی بین این ضربه مغزی و بروز بیماری MS پیدا کند.


  متوجه شدند افرادی که یکبار ضربه مغزی را در نوجوانی تجربه کرده بودند ۲۲ درصد بیشتر نسبت به افراد سالم به ام اس مبتلا می‌شوند در حالی که خطر ابتلا به ام اس در افرادی که بیش از یک ضربه مغزی داشتند دوبرابر می شد.


  با آنکه گروه نتوانست ارتباطی بین ضربه مغزی در کودکی و ابتلا به ام اس در بزرگسالی بیابد اما این نکته که افرادی که ضربه مغزی را بیش از یکبار در نوجوانی تجربه کرده بودند به همان نسبت احتمال ابتلا به بیماری MS در آنها دو برابر دیگران بود و این خود گویای واقعیت در این رابطه است.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *