×

بازگشت ۴۴۶ شیء تاریخی به کشور

 • کد نوشته: 1088
 • ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • مجموعه‌ای از ۴۴۶ اثر موزه ملی ایران و چند موزه دیگر از دوره نوسنگی (روستانشینی) تا آغاز امپراطوری هخامنشی که مدت ۴ ماه در شهر بن آلمان نگهداری می‌شدند، برای حضور در نمایشگاه «ایران، فرهنگ کهن بین آب و بیابان» که در تاریخ ۱۵ شهریور شروع می‌شود، به موزه ملی بازگردانده شدند.

  بازگشت ۴۴۶ شیء تاریخی به کشور
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایسنا، ۴۴۶ شیء تاریخی متعلق به  هزاره هفتم پیش از میلاد تا دوره هخامنشی که از ۲۵ فروردین امسال در خیابانِ «موزه» شهر بُن به نمایش درآمده بودند، تا سی‌ام مرداد در تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان مورد بازدید بیش از ۱۱۸ هزار آلمانی و گردشگران این شهر قرار گرفتند. به گفته‌ی مدیر کل موزه‌ی ملی ایران پس از پایان این نمایشگاه، آثار با انجام فرآیندهای قانونی روز چهارشنبه، ۱۵ شهریور راهی ایران شدند.


  جبرئیل نوکنده در اینباره توضیح داد: در کنار این نمایشگاه که به تایید مدیران تالار هنر و نمایش جمهوری فدرال آلمان از موفق‌ترین نمایشگاه‌ها در جذب بازدید کننده بوده، سایر آثار ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی در قالب فیلم به بازدیدکنندگان معرفی شد و فضایی که در مجاورت نمایشگاه به باغ ایرانی اختصاص یافته بود ، بازدیدکنندگان را از نزدیک با محیط یک باغ ایرانی آشنا کرد.


   وی در تشریح مراحل بازگشت آثار نیز توضیح داد: آثار نمایشگاه در روز چهارشنبه گذشته ۱۵ شهریور پس از ورود به کشور به موزه ملی ایران منتقل شد و نماینده گمرک در محل موزه ملی ایران مجموعه را ارزیابی و گزارش وضعیت همه آثار تکمیل و سلامت آثار تایید شد.


  نوکنده اضافه کرد: با وجود این‌که مجموعه‌های آثار ایران به کشور بازگشته، اما نمایشگاه‌های جانبی مانند باغ ایرانی و فیلم آثار ایران در فهرست میراث جهانی تا ۲۳ مهرماه در شهر بُن در معرض دید بازدیدکنندگان خواهد بود.


   


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *