×

لغو نتایج همه‌پرسی طی مرحله انتقالی / حل سرنوشت کرکوک طبق ماده ۱۴۰

 • کد نوشته: 2396
 • ۰۳ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • معاون رئیس‌جمهور عراق طرحی را برای حل مشکل همه‌پرسی اقلیم کردستان ارائه کرد که بر مبنای آن نتایج همه‌پرسی، طی مرحله انتقالی لغو خواهد شد و سرنوشت کرکوک باید طبق ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق حل شود.

  لغو نتایج همه‌پرسی طی مرحله انتقالی / حل سرنوشت کرکوک طبق ماده ۱۴۰
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، ایاد علاوی، معاون رئیس‌جمهور عراق با ارائه طرحی برای حل مشکل همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق خواهان لغو نتایج همه پرسی طی مرحله انتقالی سازنده شد که شامل مذاکرات ملی مسئولانه برای حل تمامی اختلافات باشد و وحدت را تقویت کرده و به تحقق عراق متحد دموکراتیک بینجامد.


  وی در بند دوم طرح خود تأکید کرد که سرنوشت کرکوک و مناطق مورد مناقشه باید براساس ماده۱۴۰ قانون اساسی مشخص شود و تمامی مشکلات حل شود تا مشارکت ملی تقویت شده و منافع تمامی گروه‌ها و بخش‌ها برآورده و در نتیجه از فتنه جلوگیری شود.


  وی گفت: کردها و ائتلاف ملی حاکم در عراق از دعوت به تشدید اوضاع و استفاده از لفظ انتقام و تهدید و اشاره به راهکار نظامی خودداری کنند. دولت و نیروهای مسلح باید علیه هرگونه نقضی بایستند و اجازه مداخله به هیچ طرفی را ندهند. ائتلاف‌ها و گروه‌هایی که در دولت مشارکت دارند باید مذاکرات عملی سازنده را طی هفته‌های آتی آغاز کنند تا تمامی مسائل مربوط به حاشیه راندن و یکجانبه گرایی در حکومت از طریق قانون‌های توافقی کنار گذاشته شود و تمامی قوانین نیز با ایجاد دولت و حکومت دموکراتیک که برپایه آزادی و حفظ حقوق شهروندی باشد اصلاح شود.


  علاوی به کشورهای منطقه‌ای نیز نسبت به مداخله در امور داخلی عراق هشدار داد و گفت که دولت باید به این کشورها هشدار بدهد.


  وی با یک جانبه گرایی ائتلاف ملی در مذاکره با کردها مخالفت کرد و گفت که باید کمیته ملی برای انجام این مأموریت تشکیل شود.


  علاوی بر عدم از بین بردن قدرت نیروهای مسلح و تمرکزشان بر جنگ با داعش و آزادی بقیه مناطق تأکید کرد.


   


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *