×

« شرکت مس» و تابستانی که پُربار به مهر رسید

 • کد نوشته: 2408
 • ۰۳ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • شرکت ملی صنایع مس ایران، تابستانی پررونق را پشت سر گذاشت؛ تابستانی که با رکوردهایی چشمگیر در سرچشمه و سونگون و میدوک همراه بود.

  « شرکت مس» و تابستانی که پُربار به مهر رسید
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از مس پرس، در تیرماه سال جاری رشد ۸۳درصدی تولید کنسانتره مولیبدن در مس سونگون محقق شد.


  مدیر مس منطقه آذربایجان گفت: «مجتمع مس سونگون با تولید ۱۹۷ تن کنسانتره مولیبدن با عیار مولیبدن ۵۲/۱ درصد و عیار مس ۰/۷۷ درصد در تیرماه سال جاری، موفق به ثبت رکورد جدید در تولید مولیبدن شد.


  «محمد حاجی‌آقازاده» با بیان این مطلب گفت: «در راستای سیاست‌های استراتژیک شرکت ملی صنایع مس ایران و در جهت بهبود مستمر فرآیندها، امور تغلیظ مجتمع مس سونگون با انجام اصلاحات و تغییرات اساسی طی سال گذشته، وضعیت تولید و شرایط متالورژیکی کارخانه مولیبدن مجتمع مس سونگون را به نحو چشمگیری بهبود بخشیده است، به طوری‌که براساس برنامه پیش‌بینی‌شده، مس منطقه آذربایجان می‌بایست در تیرماه ۱۰۷/۵ تن کنسانتره مولیبدن تولید می‌کرد درحالی‌که با رشد ۸۳درصدی، موفق به تولید ۱۹۷ تن شد.


  وی افزود: «علاوه بر ثبت رکورد تولید در تیرماه، مجتمع مس سونگون طی چهارماهه نخست سال جاری نیز ۵۷۸/۵ تن کنسانتره مولیبدن تولید کرده است که با این میزان تولید موفق به تحقق ۴۷درصد از برنامه تولید ۱۲۳۱ تنی مولیبدن مس منطقۀ آذربایجان در سال ۹۶ شد.


  مدیر مس منطقه آذربایجان با بیان این نکته که خوش‌بختانه تا پایان تیرماه سال جاری، با تولید ۱۰۶۲۳۲ تن محصول اصلی کنسانتره مس، برنامه تولید هر دو کارخانه مس هم محقق شده است، بیان کرد: «تا این تاریخ، مس منطقه آذربایجان موفق به اجرای حدود ۳۵درصد برنامه تولید سال جاری به میزان ۳۰۲۰۹۶ تن شده است.»


  حاجی‌آقازاده در ادامه با بیان این‌که تولید مس محتوی کنسانتره نیز طی چهارماهه نخست سال جاری، رشدی دودرصدی داشته است، گفت : «تا پایان تیرماه، مجموع تولید مس محتوی از فازهای یک و دو تغلیظ سونگون برابر ۲۶۶۱۲ تن بوده است، در حالی‌که طبق برنامه پیش‌بینی تولید می‌بایست ۲۶۱۸۲ تن تولید می‌کرد؛ در این زمینه هم، بررسی آماری میزان تولید نشان‌دهنده تحقق ۳۶درصدی از برنامه تولید سال ۹۶ به میزان ۷۴۰۱۴ تن مس محتوی کنسانتره است.»


   


  وی همچنین تأکید کرد: «با وجود رشد در تولید، مصرف حامل‌های انرژی آب و برق با روندی معکوس، هم در تیرماه و هم در چهارماهه نخست سال جاری کاهش داشته و صرفه‌جویی چشمگیری را نسبت به برنامه مصرف نشان می‌دهد؛ به‌طوری‌که به‌ازای هر تن خوراک مصرفی کارخانه‌ها، در آب خام مصرفی برای تیرماه ۱۲درصد و برای چهارماهه نخست سال برابر ۱۰درصد کاهش مصرف نسبت به برنامه وجود داشته است؛ در برق مصرفی خط تولید نیز همچنان شاهد صرفه‌جویی ۸درصدی، هم در تیرماه و هم در چهارماهه نخست سال هستیم.»


  در مردادماه سال جاری ثبت رکوردهای چشمگیر تولیدی در میدوک محقق شد؛ سه حوزه معدن، تغلیظ و لیچینگ مجتمع مس میدوک، موفق به ثبت رکوردهای چشمگیری در تولیدات ماهیانه از ابتدای راه‌اندازی تاکنون شدند.


  امور معدن مس میدوک در مردادماه سال جاری با رشد بیش از ۲۱درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده، موفق به تولید ۸۱۴هزار و ۶۹۵ تن سنگ سولفوری شد. علاوه بر این، این میزان تولید در مقایسه با رکورد قبلی امور معدن در مهرماه ۹۵ نشان‌دهنده رشد ۸/۲ درصدی است.


  بر اساس این گزارش، همچنین حوزه تغلیظ مس میدوک در مردادماه سال جاری با افزایش ۱۸/۹درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده، به تولید ۷۰۲هزار و ۲۴۳ تنی سنگ سولفور فرآوری‌‌شده دست یافت. این میزان تولید ۴/۲ درصد نسبت به رکورد قبلی امور تغلیظ در اردیبهشت ۱۳۹۶ به میزان ۶۷۳هزار و ۸۴۰ تن رشد داشته است. علاوه بر این، طی این مدت نرخ خوراک‌دهی سولفور در کارخانه تغلیظ ۹۵۱ تن بر ساعت بوده است که نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده سال جاری بیانگر رشد ۱۶درصدی و ۳/۹درصدی نسبت به رکورد قبلی در اردیبهشت ۱۳۹۶ است.


  گفتنی است؛ علاوه بر دو حوزه معدن و تغلیظ، امور لیچینگ مس میدوک نیز در مردادماه سال جاری با افزایش چشمگیر ۳۹/۶درصدی نسبت به برنامه پیش‌بینی‌شده موفق به تولید ۶۰۷ تن کاتد شد. همچنین، این میزان تولید نسبت به رکورد قبلی امور لیچینگ در خرداد‌ماه سال جاری، از رشد ۷/۶درصدی برخوردار شده است.


  در شهریورماه سال جاری ثبت رکوردهای چشمگیر تولیدی در تغلیظ مس سرچشمه محقق شد؛


  مدیر امور تغلیظ مس سرچشمه گفت: «کارخانه ۲ سرچشمه در شهریورماه سال جاری با فرآوری یک‌میلیون و ۲۲۴هزار و ۴۳۳ تن سنگ معدن، به تولید ۳۰هزار و ۹۰۰ تن کنسانتره با ۷هزار و ۳۴۲ تن مس محتوی دست یافت»


  «غلامرضا لنگری‌زاده» مدیر امور تغلیظ مس سرچشمه با اعلام این خبر گفت: «این میزان تولید، ۲۷درصد نسبت به رکورد قبلی کارخانه ۲ تغلیظ در اردیبهشت امسال به میزان ۲۴هزار و ۳۲۱ تن رشد داشته است.»


  لنگری‌زاده با اشاره به شکستن تمامی رکوردهای ماهانه امور تغلیظ سرچشمه با فرآوری دو میلیون و ۷۸۲هزار و ۸۴۰ تن، اظهار داشت: «با فرآوری این میزان سنگ معدن، به رکورد جدید تولید ۶۷هزار و ۳۸۳ تن کنسانتره دست یافتیم که نسبت به رکورد قبلی ۸درصد افزایش داشته است؛ رکود قبلی ۶۲هزار و ۳۸۸ تن در شهریورماه ۹۰ بوده است.»


  وی همچنین رکورد جدید مس محتوی کنسانتره تولیدی کارخانه‌های تغلیظ سرچشمه را ۱۶هزار و ۴۸۹ تن اعلام کرد و افزود: «این رکورد نسبت به رکورد قبلی ۱۴هزار و ۹۳۶ تنی در شهریورماه ۹۰، بیش از ۱۰درصد افزایش داشته است».


  به گفته مدیر امور تغلیظ مس سرچشمه، مجموع کنسانتره تولیدی کارخانه‌های تغلیظ سرچشمه در شهریورماه سال جاری ۶۹هزار و ۳۳۹ تن است که نسبت به رکورد قبلی ۶۲هزار و ۸۵۸ تنی در شهریورماه سال ۹۰ بیش از ۱۰درصد افزایش داشته است.


  لنگری‌زاده درباره دلایل دست‌‌یابی به این موفقیت گفت: «انجام اورهال خوب در مردادماه امسال و ارسال خاک خوب از معدن به کارخانه‌ها، از مهم‌ترین موارد مؤثر در این موفقیت است.»


  وی در پایان تأکید کرد: «با توجه به این‌که یکی از پرسودترین تولیدات شرکت مس کنسانتره است، این موفقیت بزرگ نقش مؤثری در بازسازی و شادابی سیستم دارد».


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *