×

برای حل مشکلات بانکی بین المللی مذاکره می کنیم

 • کد نوشته: 1106
 • ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: رغبت نداشتن بانک های قطری برای همکاری با بانک های ایرانی از FATF و سیاست های منطقه ای کشورهای حوزه خلیج فارس نشات می گیرد.

  برای حل مشکلات بانکی بین المللی مذاکره می کنیم
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ایبنا، سیاوش زراعتی مدیرعامل بانک صادرات ایران، در پاسخ به این سوال که  بانک‌های قطری با شعبه بانک صادرات که تنها شعبه بانکی ایرانی در این کشور است، همکاری چندانی ندارد و به همین دلیل صادرکنندگان ایرانی با مشکل بانکی برای توسعه تجارت و صادرات روبه رو هستند، گفت: می توانم به صادرکنندگان بگویم که توافقاتی انجام شده و کارهای موثری برای حل مشکل آنها در حال انجام است.


  وی افزود: بانک صادرات ایران هم با تجار و صادرکنندگان ایرانی و هم با طرف قطری برای رفع موانع بانکی سر راه آنها مذاکراتی داشته است.


  مدیرعامل بانک صادرات ایران ادامه داد که مشکلات بانکی در حال حل شدن است.


  پیش از این محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در خصوص فعالیت بانک­ها در فضای بین­المللی گفت: در حال حاضر تنها بانک صادرات ایران در قطر فعال است ولی بانک های قطری حاضر به ارتباط گیری و مراوده با این بانک نیستند.


  وی رغبت نداشتن بانک های قطری برای همکاری با بانک های ایرانی را به دلیل مشکلات متعددی عنوان کرد که بخشی از آن مربوط بهFATF و بخش دیگری ناشی از سیاست های منطقه­ای کشورهای حوزه خلیج فارس است.


  لاهوتی با اشاره به نگاه بانک های قطری به هزینه- فایده روابط با بانک های ایرانی تصریح کرده بود: بانک های قطری با مقایسه حجم ناچیز تجارت تهران – دوحه با حجم تجارت بالای قطر با آمریکا و کشورهای اروپایی و به دلیل نگرانی از تهدید یا جریمه شدن از سوی دولت آمریکا، ترجیح می دهند بازارهای خود را حفظ کرده و بانک های خود را دچار تهدید نکنند؛ به دلیل حجم ناچیز تجارت، دولت های دو کشور بدنبال برقراری روابط بانکی نبودند و اهمیت ویژه ای به برقراری روابط نداده اند.


  رئیس کنفدراسیون صادرات تاکید کرده بود: امروز همچنان مشکلات بانکی قطر برای بانک های ایرانی پابرجاست و در صورتی که بعد از اتفاقات اخیر این کشور خواهان همکاری با ایران باشد، در اولین مرحله باید روابط بانکی خود را با تهران عادی کند زیرا برجام اجرایی شده و دیگر بانک های ایرانی تحریم نیستند.


  وی افزود: اگر روابط بانکی برقرار شود موضوع فاینانس، گشایش اعتبار و استفاده از خطوط اعتباری می تواند کمک کننده باشد.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *