×

ایران محدودیتی برای آزمایش‌های موشکی ندارد

 • کد نوشته: 2566
 • ۰۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • رئیس دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه در سخنانی تصریح کرد در سند جدید سازمان ملل، ایران حق پرتاب موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را ندارد اما هیچ محدودیتی برای آزمایش موشکی بالیستیک وجود ندارد.

  ایران محدودیتی برای آزمایش‌های موشکی ندارد
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف گفت: هیچ ممنوعتی وجود ندارد که از آزمایش‌های موشکی ایران جلوگیری کند. در راستای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که برای حل موضوع هسته‌ای ایران به دست آمد، یک سند مکتوب تهیه شده است.


  اولیانوف ادامه داد: ممنوعیت قبلی که در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تعیین شده بود، در این سند جدید لغو و با یک درخواست از ایران جایگزین شد که از ایران می‌خواهد از پرتاب موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، پرهیز کند نه اینکه هیچ گونه موشک بالستیکی آزمایش نکند.


  رئیس دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت که بر این باور است که اکنون حتی کوچکترین دلیل برای اینکه بگوییم موشک‌های ایران قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای یا هرگونه تسلیحات کشتار جمعی دیگر دارند، وجود ندارد.


  این مقام روس تصریح کرد: توافق هسته‌ای با ایران در نتیجه دو سال تلاش به دست آمد. هیچ تسلیحات هسته‌ای در ایران وجود ندارد. تسلیحات شیمیایی نیز در این کشور وجود ندارد. هرگز چنین اتهاماتی علیه ایران مطرح نبوده است، بنابراین مشکل چیست؟


  وی پس از آن این اظهارات را بیان کرده است که ایران روز جمعه در یک رژه نظامی از سامانه جدید موشکی خود که برد آن حدود ۲ هزار کیلومتر است، رونمایی و سپس ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌داد این موشک به طور موفقیت آمیز آزمایش شده است.


  اولیانوف این مساله را که برخی کشورها ممکن است به دلیل ترس از اینکه توسعه ظرفیت موشکی ایران ممکن است برای آنها مشکلاتی جدی به وجود بیاورد، به ایران بی اعتماد شوند غیر محتمل نداست و گفت: با این حال هیچ کس نمی‌تواند توضیح دهد که اساس این تردید که موشک‌های ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، چیست؟


  وی همچنین گفت: زمانی که به طور مستقیم سوال می‌شود آیا اروپا واقعا از حملات موشکی ایران هراس دارد، متحدان اروپایی معمولا با یک لبخند آرام پاسخ می‌دهند. همه می‌دانند که ایران کوچکترین دلیلی برای چنین حملاتی ندارد. به علاوه اینکه برد این موشک برای این کار کافی نیست.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *