×

وزیر کار تا حل مشکلات هپکو و آذراب در اراک می ماند

 • کد نوشته: 2589
 • ۰۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با هدف بررسی مشکلات کارگران آذراب و هپکو به اراک سفر کرد

  وزیر کار تا حل مشکلات هپکو و آذراب در اراک می ماند
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ایسنا، علی ربیعی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی با بیان اینکه اتفاقاتی که امروز افتاده، حاصل اتفاقاتی است که طی سال های سال رخ داده و شاید ریشه های اتفاقاتی که امروز رخ می دهد به دهه ۸۰ برگردد، افزود: آنزمان شاید می شد تصمیمات بهتری گرفت. در هر حال در این نقطه باید با مدارا مسائل را حل کرد و باید با عقلانیت و بگونه ای که بعدا دچار خدشه نشود، تصمیم گرفت و مسائل را حل کرد.


  ربیعی اظهار کرد: من ماموریت دارم تا آخر این مسئله را با تاکید بر عقلانیت و مدارا و در چارچوب‌های قانونی پیگیری کنم تا به نتیجه برسد. باید با درک متقابل از هم به این موضوع بپردازیم و بتوانیم شرایط را پیش ببریم.


  وی اظهار کرد: پیگیری های قضایی در حال انجام است و حکم قضایی صادر شده است. پولی که جایی رفته باید برگردد چراکه این سرمایه نظام است و باید رسیدگی شود. اینکارها به روال خود انجام خواهد شد و احقاق حقوق بیت المال و کارگران صورت خواهد گرفت ولی با آرامش باید کار را دنبال کرد.


  ربیعی با تاکید بر اینکه باید با حسن نیت به مسئله بپردازیم تا مسئله حل شود، افزود: مسلم است که ما به عنوان دولت در این بخش وظیفه داریم و تردیدی نیست که کارگران بی دفاع ترین آدم ها هستند. نمیتوان اتفاقاتی که در این شرکت افتاده را رها کرد و رفع مشکل را به رابطه مدیرعامل و کارگر سپرد، این امکان ندارد. دولت باید دخالت کند، کارگران باید تصمیمات را متحمل شوند پس باید به مشکلات آنها رسیدگی شود.


  وی اظهار کرد: به هر حال خصوصی سازی را دولت انجام داده و بخشی از آن کار دولت بوده و باید امور مربوط به آن را پیگیری کند، دولت در این خصوص وظیفه دارد و باید کار را پیگیری کند و مسئله به سرعت رسیدگی شود.


  ربیعی افزود: برای مثال در صندوق های بازنشستگی کسری داریم. کسی می گفت در چهار سال بیشتر وزیر نیستی، بفروش و کسری را جبران کن. ولی اینطور نمی شود مشکلات را حل کرد. باید فکر سال‌های آینده را کرد شاید با فروش منابع در لحظه مشکل حل شود ولی این راه چاره نیست. تصمیمات امروز ما به عنوان مدیران بین النسلی در کار آیندگان تاثیرگذار است و ما باید پاسخگوی آیندگان هم باشیم. این نوع تصمیم گیری جفا به بازنشستگان آینده بود، پس زیر بار نرفتم.


  وی اظهار کرد: در خصوص مشکلات این دو واحد صنعتی تا هر وقت به نتیجه برسیم در استان هستم. اگر امشب هم به نتیجه نرسیدیم فردا هم در استان هستم. بعد از تعطیلات هم اگر لازم باشد به استان می آیم و تا زمانی که کار به جای رضایت بخش برسد پیگیر امور بوده و به استان می آیم.


  ربیعی با بیان اینکه متوجه وضعیت کارگران هستم، اظهار کرد: صدای کارگر باید شنیده شود اما هم صدا باید شنیده شود و هم اصول و چارچوب هایی که بر پایه آن استواریم رعایت شود. اگر دادگاه امروز حکم می دهد و کسی دستگیر می شود برای اینست که ثبات وجود دارد و این ثبات باید حفظ شود. شنیدن صدای اعتراض خوب است و کسی مخالف شنیده شدن صداها نیست ولی باید ملاحظات رعایت شود تا ثبات حفظ شود.


  ربیعی با بیان اینکه در چنین شرایطی که با اعتراض مواجه هستیم شیوه ها هم در بیان مطالب و هم رفتار نباید به شکلی باشد که وهن نظام شود گفت: در اتفاقاتی که افتاد وهن نظام صورت گرفت. اتفاقاتی که افتاد خوب نبود و وهن نظام شد. از سویی متاسفانه کسانی مترصد نشسته اند که سریعا نقدهایی کنند و کامنت هایی بگذارند که سودی ندارد و کسی که در واقع سودی از اینگونه اقدامات نمی برد، کارگر است.  من به عنوان امین جامعه کارگری و دولت در خواست می کنم در اراک شاهد گفتگو برای حل مسئله باشیم و عقلانیت و مدارا را دنبال کنیم.


  وی در ادامه با بیان اینکه درخصوص آذراب،  ۷۰ درصد مواردی که در این جلسه مطرح شد یا حل شده یا در حال حل شدن است، گفت: کار آذراب راحت تر دنبال می شود ولی کار هپکو پیچیدگی بیشتری دارد. مسئله امروز ما در خصوص این واحد، حقوق کارگران است.


  ربیعی با بیان اینکه یک برنامه کوتاه مدت داریم که براساس آن باید معوقات کارگران دنبال شود، راه اندازی اولیه صورت بگیرد، فشارها کم و فضا آرام شود افزود: به تامین اجتماعی دستور داده شده که دفترچه درمان کارگران در هر دو شرکت قطع نشده و درمان به صورت رایگان انجام شود و بیمه تکمیلی در درمانگاه های تامین اجتماعی قابل ارائه است و اگر لازم باشد امکانات بیشتری نیز در اختیار قرار می گیرد.


  وی با تاکید بر اینکه نیازمند برنامه میان مدت و بلندمدت برای رفع کامل مشکل هستیم افزود: باید تصمیماتی بگیریم که یکی دو سال بعد دوباره این اتفاقات رخ ندهد.


  ربیعی از اخذ مجوز خرید محصولات هپکو از هیات دولت در روز جاری خبر داد و افزود: همین حالا مجوز خرید وزارت راه از هپکو اخذ شد و نامه مربوطه امروز به دفتر استاندار فکس می شود.


  وی، انجام نوسازی هپکو و اخذ مجوزهای قطعی در این خصوص را در قالب کار بلندمدت، ضروری عنوان کرد و افزود: حق این استان بیش از این است. شما می توانید مهاجرپذیری بیشتری در اشتغال داشته باشید و آذراب می تواند صنایع پایین دستی داشته باشد اما خودش پایین دستی شده است.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *