×

اقلیم کردستان عراق درخواست بغداد برای تحویل فرودگاه‌ها را رد کرد

 • کد نوشته: 2591
 • ۰۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • در ادامه واکنش‌ها به همه‌پرسی استقلال کردستان که در ۲۵ سپتامبر برگزار شد، حیدالعبادی در سخنانی از اقلیم کردستان خواست که فرودگاههای سلیمانیه و اربیل را تحویل دهند، در مقابل اقلیم کردستان درخواست دولت مرکزی عراق برای تحویل فرودگاه‌ها را رد کرد.

  اقلیم کردستان عراق درخواست بغداد برای تحویل فرودگاه‌ها را رد کرد
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، کردستان ضرب‌الاجل سه روزه دولت مرکزی بغداد برای تحویل فرودگاه‌های این اقلیم را رد کرد.


  اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای با رد این درخواست آن را «غیر قانونی» خواند.


  حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هشدار داده که اگر اقلیم کردستان تا ساعت ۳ بعد از ظهر (به وقت محلی) روز جمعه، ۷ مهر کنترل فرودگاه‌هایش را واگذار نکند، با تحریم پروازی بین‌المللی مواجه خواهد شد.


  این هشدار، در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان اعلام شده که روز دوشنبه، با وجود مخالفت شدید بغداد برگزار شد.


  بر اساس گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، اولتیماتوم دولت عراق، شامل پروازهای داخلی نمی‌شود و در صورت اجرا، پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا کردستان عراق باید ابتدا از فرودگاه بغداد یا سایر فرودگاه های عراق بگذرند.


  به گفته العبادی، پروازهای اضطراری و بشردوستانه، در صورتی که به تصویب دولت عراق برسند، از این ممنوعیت پروازی معاف خواهند بود.


  همچنین خبرگزاری کردپرس گزارش داده است که مولود مراد، وزیر حمل و نقل اقلیم کردستان در پاسخ به تهدید حیدرالعبادی گفته است که فرودگاه های سلیمانیه و اربیل متعلق به اقلیم کردستان هستند نه بغداد و پروازهای اربیل و سلیمانیه در جریان هستند و در جریان خواهد بود.


  مولود مراد همچنین عنوان کرد ما حاضر به گفتگو با بغداد هستیم اگر آنها نیتشان قانون است ما هم طبق قانون؟ آماده گفتگو خواهیم بود و اگر این تهدیدات عبادی علیه مردم اقلیم کردستان و رفراندوم برگزار شده باشد گفتگو هم دیگر فایده ندارد


  مولو مراد در ادامه سخنان خود تصریح کرد اگر این تهدیدات سیاسی باشد گرزی کشنده به وضعیت آسمانی و پروازهای منطقه خواهد بود و سخنان عبادی در خصوص فرودگاه‌های اقلیم کردستان شایسته نیست.


  تلار فایق، مدیر بین المللی فرودگاه اربیل نیز در سخنانی عنوان کرد من باور ندارم بغداد چنین کاری انجام دهد و یا حتی بتواند بر این حرف بماند و بغداد در خصوص فرودگاه های عراق عملکرد درستی ندارد.


  تالار فایق همچنین ادامه داد که آوارگان، عملیات مبارزه با داعش در عراق و سوریه، مناسبات جهانی و انسانی از طریق فرودگاه اربیل انجام می شد و تصمیم عراق صحیح نیست و البته اگر هم بغداد بخواهد تصمیم خود را اجرایی کنند ما هم پاسخ دیگری خواهیم داشت.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *