واردات کشور در دو هفته اخیر ۳۵ درصد رشد کرد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سخنگوی گمرک کشور گفت که در دو هفته اخیر که شیوع کرونا در کشور را شاهدیم واردات نسبت به همین زمان دو هفته‌ای در سال گذشته رشد ۳۵ درصدی داشته و صادرات کشور نیز کاهش ۲۰ درصدی از لحاظ وزنی  داشته است. 


به گزارش عصر پنجشنبه گمرک ایران، «سید روح اله لطیفی» به تاثیر کرونا بر تجارت خارجی اشاره کرد و ادامه داد که در این دو هفته که کشور درگیر شیوع کروناست، تجارت خارجی هم متاثر از آن بوده است.


دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک توضیح داد که  از ۲۹بهمن ماه تا ۱۳ اسفند ماه نزدیک به یک میلیون و ۷۱۱هزار و ۹۰۶تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۹۱۵میلیون و ۶۵۱ هزار و ۱۶۴ دلار  وارد کشور شده است.


وی یادآورشد که سال گذشته در این فاصله زمانی (۲۹ بهمن ماه تا ۱۳ اسفند ماه) یک میلیون و ۲۶۳هزار و ۸۸۶تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۵۴۳ دلار وارد کشور شده بود. مقایسه این آمار نشان می‌دهد که با وجود شیوع ویروس کرونا، از لحاظ وزنی ۳۵.۵درصد و از لحاظ ارزش ۵.۱درصد رشد داشته است .

 

لطیفی درباره صادرات گفت :در صادرات کالا  هم در این مدت چهار میلیون و ۱۱۵ هزار و ۳۳۱ تن کالا  به ارزش یک میلیارد و ۲۸۵میلیون و ۳۰۵هزار و ۷۵۰دلار صادرشد که نسبت به این بازه زمانی در سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۰ درصد و از لحاظ ارزش ۳۰درصد کاهش داشته است.


سخنگوی گمرک ادامه داد که اگر بخواهیم دو هفته قبل و بعد شیوع کرونا را در حوزه تجارت خارجی مقایسه کنیم، در رویه واردات از لحاظ وزنی ۱۲.۵درصد رشد را با وجود شیوع کرونا شاهد بودیم و در رویه صادرات کاهش ۳۴درصدی را با همین مقیاس داشتیم.


لطیفی  دلایل این کاهش را بسته شدن مرزهای زمینی در برخی از مبادی های کشور و نگرانی جهانی در خصوص فراگیری شیوع این ویروس عنوان کرد.


سخنگوی گمرک تاکید کرد که فعال شدن دیپلماسی سیاسی، اقتصادی و حتی بخش خصوصی  را در این برهه زمانی می‌تواند ضمن ایجاد درک و اقدام مشترک با همسایگان ایران در خصوص بحران به وجود آمده مانع از توقف و بسته شدن مسیر های تجارت فرامرزی شد.


منبع: ایرنا 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *