توافق اولیه اوپک برای کاهش یک و نیم میلیون بشکه‌ای تولید نفت / ایران از کاهش تولید معاف شد


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت ۴۶ سنت کاهش داشت و هر بشکه به قیمت ۵۰ دلار و ۶۷ سنت به فروش رفت.نفت وست تگزاس آمریکا هم کاهش ۲۲ سنتی را تجربه کرد و هر بشکه از این نوع نفت به قیمت ۴۶.۵۶ دلار معامله شد.


کاهش قیمت جهانی نفت در حالی است که امروز صد و هفتاد و هشتمین اجلاس اوپک در وین اتریش در سطح وزیران برگزار شد تا راهی را برای حمایت از بازار نفت پیدا کنند.


در پایان این اجلاس، آنطور که بیژن زنگنه وزیر نفت کشور  ما گفته است برای کاهش یک و نیم میلیون بشکه نفت توافق شده است که البته  این توافق مشروط بر این است که فردا اعضای غیراوپک هم با آن موافقت کنند.


در این توافق قرار است یک میلیون بشکه نفت توسط اعضای اوپک و ۵۰۰ هزار بشکه توسط اعضای غیر اوپک که بزرگترین آنها روسیه است، کاهش یابد.


پیش از این نیز اعضای اوپک و غیر اوپک با اجرای طرح کاهش تولید نفت تولید خود را ۱.۲ میلیون بشکه کاهش داده بودند.


در صورتی که این توافق هم فردا حاصل شود مجموع کاهش تولید نفت اوپک پلاس به ۲.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.


رویترز نوشت: از آنجایی که شواهدی مبنی بر فروکش اوضاع وخیم وجود ندارد باعث شد که بازار نفت امروز به اجلاس اوپک واکنش مثبتی نشان ندهد. ضمن اینکه همچنان نگرانی از اینکه فردا اعضای غیر اوپک به ویژه روسیه توافق امروز اوپکی‌ها را قبول نکنند، وجود دارد.


بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت، امروز در اجلاس اوپک ضمن تائید اینکه در این جلسه با کاهش یک و نیم میلیون بشکه‌ای عرضه نفت توافق شد اعلام کرد ایران، ونزوئلا و لیبی از این کاهش تولید نفت معاف هستند.


وزیر نفت ایران گفته است که امروز در اجلاس وزرای اوپک که در وین اتریش برگزار شد با کاهش یک و نیم میلیون بشکه‌ای نفت موافقت شده و قرار است فردا این توافق با اعضای غیر اوپک نیز مطرح شود.


روسیه بزرگترین تولید کننده عضو غیراوپک است که فردا تائید آن بسیار مهم است.


منبع: فارس 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *