×

اگر آمریکا از افغانستان خارج شود طالبان بر افغانستان حاکم می شود

 • کد نوشته: 183217
 • ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰
 • ترامپ درباره گفتگوی میان آمریکا و طالبان گفت: اگر ما نیروهای خود را از کابل خارج کنیم این طالبان است که بر افغانستان حاکم می شود.

  اگر آمریکا از افغانستان خارج شود طالبان بر افغانستان حاکم می شود
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  به نقل از شبکه خبری الجزیره، طبق توافق ۲۹ فوریه آمریکا و طالبان، تمام نیروهای خارجی باید ظرف ۱۴ ماه از افغانستان خارج شوند.


  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که ممکن است پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان طبق توافق، طالبان بر دولت افغانستانِ تحت حمایت آمریکا غلبه خواهد کرد.


  ترامپ گفت: کشورها باید مراقب خودشان باشند. شما فقط می‌توانید برای بلند مدت دست کسی را بگیرید.


  رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به اینکه آیا طالبان می‌تواند در نهایت قدرت را از دولت کنونی افغانستان بگیرد، گفت “قرار نیست آن طور که گفته می‌‌شود رخ دهد اما ممکن است.”


  او افزود: ما نمی‌توانیم ۲۰ سال آینده هم آنجا باشیم. ما حدود ۲۰ سال آنجا بوده‌ایم و از این کشور حفاظت کردیم اما وضع نمی‌تواند در آینده هم اینطور باشد و در نهایت آن‌ها باید از خودشان حفاظت کنند.


  دونالد ترامپ که سه‌شنبه با یکی از رهبران ارشد طالبان گفت‌وگوی تلفنی داشت، گفت نمی‌داند که دولت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی قابلیت دفاع از خود مقابل شبه‌نظامیان را دارد یا خیر.


  او گفت: نمی‌دانم. نمی‌توانم به این سوال پاسخ دهم. باید ببینیم چه اتفاقی پیش می‌آید.


  اظهارات رئیس‌جمهوری آمریکا ساعاتی پس از آن مطرح شد که حدود ۳۰ تن در کابل حین حمله‌ای که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت، کشته شدند. این مرگبارترین حمله در افغانستان از زمان امضای توافق صلح آمریکا و طالبان در ۲۹ فوریه بود./ایسنا


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *