×

حجم مبنا ساده‌سازی ارزش مبناست که در بازار اعمال می‌شود/ حجم مبنا یک قانون کاملا کارشناسی شده و قابل دفاع

 • کد نوشته: 183324
 • ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰
 • مدیرعامل فرابورس قانون حجم مبنا را خلاصه و ساده‌سازی شده ارزش مبنا اعلام و اظهار کرد: حجم مبنا در راستای کاهش هیجانات و حمایت از بازار اعمال شده و قابل دفاع است.

  حجم مبنا ساده‌سازی ارزش مبناست که در بازار اعمال می‌شود/ حجم مبنا یک قانون کاملا کارشناسی شده و قابل دفاع
 • دکتر امیر هامونی، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، افزود: حجم مبنا پیش از این هم وجود داشت اما از هفته گذشته ارزش مبنا خلاصه و ساده‌سازی و اجرا شد که یک کار کارشناسی شده و با هدف و فلسفه ارزش مبناست.


  مدیرعامل فرابورس، در پاسخ به این پرسش که تکلیف برخی سهم‌ها که حجم مبنا را پر نمی‌کنند چیست، تصریح کرد: این قانون برای کاهش هیجانات و حمایت از بازار اعمال می‌شود و قرار نیست یک سهمی با ۲۰۰ یا ۱۰۰ میلون تومان کشف قیمت شود و ۵ درصد نوسان بخورد.


  هامونی ادامه داد: بر همین اساس نمی‌توان برای سهم‌ها از ۵ میلیارد در بازار اول و دوم یا از ۲ و یک و نیم میلیارد در بازارهای پایه کشف قیمت کمتری انجام دهند و اگر کشف قیمت صحیح در بازار اول و دوم فرابورس انجام شود و سهم نوسان کند و درصد قیمت بخورد باید حداقل ۵ میلیارد تومان معامله شود.


  وی افزود: بنابراین حجم مبنا باعث می‌شود تا قیمت‌ها آرای تخصصی بیشتری را به خود اختصاص دهند و متخصصان و بازیگران حرفه‌ای بازار و مردم به قیمتی که نوسان می کند، رای بیشتری بدهند.


  مدیرعامل فرابورس ایران، مسیر بازار سرمایه را با توجه به مسایل اخیر و حمایت‌های سازمان از بازار مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: بازار سرمایه مسیر خوبی را پیموده است. مادر یک برهه زمانی پس از شهادت سردار سلیمانی، دستورالعمل اعتباری خرید برای سهامداران را اضافه کردیم و از ضریب ۵۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم که با برگشت بازار به روال طبیعی، ضریب ۵۰ درصدص دوباره برگشت. بنابراین در شرایط زمانی خاص، باید تصمیم‌های سریع و خاص بگیریم.


  هامونی اضافه کرد: در همان شرایط دشوار، دو سه روز هم دامنه نوسان را کاهش دادیم و فیدبک آن را در حمایت از بازار دیدیم. همچنین واکنش مثبتی را از مردم دریافت کردیم.


  مدیرعامل فرابورس، به وضع قوانین اخیر در بازار سرمایه اشاره و اظهار کرد: اگر در روند صعودی بازار، جلو هیجانات را نگیریم شاید در آینده نتوانیم پیامدهای این رفتارهای هیجانی را جبران کنیم.


  وی افزود: دامنه نوسان در هر دو طرف بازار چه مثبت و چه منفی وجود دارد و قاعدتا بازار باید در میان مدت و بلندمدت از آن استقبال کند و قطعا این اتفاق خواهد افتاد.


  خبرنگار: مولود غلامی


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *