×

سقوط هفتگی قیمت نفت به دلیل جدایی روسیه از اوپک

 • کد نوشته: 183368
 • ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
 • ۰
 • قیمت نفت به دلیل عدم موافقت روسیه با کاهش تولید و همچنین پایان اتحاد این کشور با کشورهای عضو اوپک باعث کاهش بیش از ۹ درصدی قیمت نفت شد.

  سقوط هفتگی قیمت نفت به دلیل جدایی روسیه از اوپک
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، توافق نیافتن برای ادامه کاهش تولید از سوی روسیه باعث شد تا قیمت هفتگی نفت کاهشی ۹ درصدی را تجربه کند و به کف قیمتی در سال‌های اخیر برسد.


   هفته گذشته در حالی که بهای نفت با امیدواری به دستیابی به توافق کاهش تولید در پایان هفته در بازار جهانی رشد قیمت داشت، اما پس از آنکه روسیه به پیشنهاد اوپک برای کاهش شدید تولید نفت به‌منظور تثبیت قیمت‌ها پاسخ منفی داد و اوپک در واکنش، محدودیت تولیدش را متوقف کرد، قیمت شاخص نفت خام برنت دیروز بیشترین افت روزانه خود در بیش از ۱۱ سال اخیر تجربه کرد.


  بنابراین نشست اوپک در نهایت برای همه طرف‌های درگیر یک شکست بزرگ محسوب می شود، زیرا روسیه به‌روشنی تصمیم گرفته بود تا شلیک مستقیم به قیمت نفت داشته باشد.


  واقعیت اینکه مسوولان اوپک، همچنان امیدوار به توافق با اوپک پلاس هستند، اما وزیر انرژی روسیه تاکید کرده که دیگر توافقی درباره تولید نفت میان روسیه، متحدانش و اعضای اوپک وجود ندارد، اما گروه اوپک‌پلاس (اوپک و متحدانش) به نظارت بر بازار ادامه می‌دهد.


  الکساندر نواک گفت: بنابرتصمیم امروز، از آغاز آوریل امسال (میلادی) به بعد، نه روسیه و نه هیچ کشور عضو یا غیرعضو اوپک ملزم نیست، کاهش تولید نفت داشته باشد.


  نفت برنت که روز سه شنبه تا بالای ۵۲ دلار در هر بشکه نیز رسیده بود، با کاهش قیمت همراه شد. قیمت هفتگی نفت برنت از ۴۹ دلار و ۶۷ سنت در روز دوشنبه با کاهشی ۹.۷ درصدی به ۴۵ دلار و ۲۷ سنت در هر بشکه رسید.


  نفت شاخص آمریکا نیز از ۴۴ دلار و ۷۶ سنت به ۴۱ دلار و ۲۸ سنت رسید تا افتی ۸.۴ درصد را تجربه کند.


  با توجه به ادامه شیوع کرونا در جهان،‌ به‌نظر می‌رسد روند کاهش قیمت در بازار نفت ادامه داشته باشد.


  منبع: ایرنا 

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *