×

ائتلاف دولت قانون عراق در تلاش برای برکناری فؤاد معصوم است

 • کد نوشته: 2614
 • ۰۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • حیدر المولی عضو ائتلاف دولت قانون عراق در سخنانی عنوان کرد، امضاهایی برای برکناری فؤاد معصوم رئیس جمهور عراق جمع‌آوری شده و به هیئت ریاست پارلمان عراق تقدیم شده است.

  ائتلاف دولت قانون عراق در تلاش برای برکناری فؤاد معصوم است
 • به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از ایسنا، حیدر المولی، نماینده ائتلاف دولت قانون گفت: امضاهایی جمع شده و به هیئت ریاست پارلمان برای برکناری فؤاد معصوم، رئیس‌جمهور عراق داده شده است. همچنین تحرکاتی برای اتخاذ اقداماتی علیه مسؤولان، کارمندان، نمایندگان، دیپلمات‌ها و تمامی مسؤولانی که کرد هستند به دلیل همه پرسی صورت گرفته است.


  وی گفت: ما از هیئت ریاست پارلمان انتظار داریم که تصمیمی را برای درج این امضاها در دستورکار جلسات آتی اتخاذ کند.


  در صورتی که فؤاد معصوم از ریاست جمهوری برکنار شود این پست به معاون اولش یعنی نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون و دبیرکل حزب الدعوه و نخست وزیر سابق عراق می‌رسد.


  سهاد الموسوی، نماینده ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که هیچ نیازی به فؤاد معصوم بعد از برگزاری همه پرسی نیست. جمع آوری امضا برای برکناری فؤاد معصوم به این دلیل است که وی دیگر بعد از همه پرسی نماینده عراق نیست. تمامی نمایندگان فراکسیون‌های سیاسی کردستان در جلسه اخیر پارلمان حاضر نشدند چراکه مشغول مشارکت در همه پرسی بودند.


  وی افزود: برای همین دیگر نیازی به حضور آن‌ها در داخل پارلمان نیست و نیازی به وجود رئیس‌جمهور، وزیران، مسؤولان، کارمندان و فرماندهان نظامی کرد نیز نیست.


  الموسوی گفت: همه پرسی تنها برای تحقق دستاوردهای شخصی مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و حزبش به ضرر مردم کردستان است. اقلیم کردستان تنها منطقه‌ای در عراق است که از استقلال و امتیازهایی برخوردار است که هیچ منطقه دیگری تا به حال از آن برخوردار نبوده است.


  وی از جامعه جهانی خواست با مسعود بارزانی این گونه برخورد کند که حضور وی در ریاست اقلیم غیرقانونی است و علیه دولت عراق شورش کرده است.


  الموسوی افزود: نمایندگان کردی که در همه‌پرسی مشارکت داشتند برای حفظ وحدت عراق سوگند یاد کردند اما این سوگند را از یاد بردند. دولت عراق و پارلمان با همه پرسی و نتایج آن مخالفند.


  در همین راستا، یک منبع در ریاست جمهوری عراق مشارکت فؤاد معصوم در همه پرسی را تکذیب کرد و گفت که معصوم رأی نداده و همچنان بر موضعش درباره حفظ وحدت کشور تأکید دارد.


  از سوی دیگر در نخستین اظهارات رسمی از سوی یک مسؤول عالی‌رتبه در اقلیم کردستان عراق پس از همه‌پرسی، قباد طالبانی، معاون نخست وزیر اقلیم کردستان اتمام روند همه پرسی را گام مهمی به سمت کردستان مستقل و امن دانست.


  وی در پیامی به مردم کردستان همه پرسی را موفقیت آمیز خواند و از تمامی نیروهای امنیتی و شهروندان کردستان و نهادهای مدنی و کمیته عالی انتخابات قدردانی کرد.


  با این وجود اوضاع در مناطق مورد مناقشه همچنان شاهد تنش است و ساکنان نگران سرنوشت نامعلومی هستند که در انتظارشان است.


  حسین الصالحی از ساکنان شهر جلولاء از توابع استان نینوا اعلام کرد که این منطقه بخشی از استان دیالی است اما در واقع وابسته به اقلیم کردستان است. کردها بر تمامی بخش‌های شهر سیطره دارند. فشارهایی بر ساکنان برای شرکت در همه پرسی اعمال شد. ساکنان به دلیل برخوردهای تحریک آمیز پیشمرگ‌ها از سرنوشتشان بعد از همه پرسی می‌ترسند.


  به دنبال اقدامات دولتی جدید علیه اقلیم کردستان، استاندار اربیل اعلام کرد که هیچ نگرانی درباره احتمال بسته شدن مرزها و تأثیر آن بر صادرات مواد غذایی وجود ندارد.


  وی گفت: ما با تعدادی از تجار اربیل گفت‌وگو کرده‌ایم و به ساکنان اطمینان می‌دهیم که هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد. ما ذخایر غذایی برای شش ماه داریم.


  وی گفت: تا این لحظه کالاها از طریق گذرگاه‌ها بدون هیچ مشکلی وارد شده و تمامی گذرگاه‌ها باز هستند.


  استاندار اربیل درباره افزایش قیمت سوخت در اقلیم کردستان عراق همزمان با همه‌پرسی گفت: این مساله به دلیل مشکلات فنی است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *