ابهام در گزارش “فملی”


به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد”، در این گزارش نکات جالبی دیده می شود که بنظر می رسد برخی از مسائل آن نیاز به شفاف سازی خواهد داشت. در نگاه اول، نرخ محصول فروش رفته کاتد مس که تا پایان مرداد ماه با قیمت میانگین ۲۳ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۳۹۰ هزار تومان در هر تن به فروش می رسید در شهریورماه با رشد ۱۲ درصدی به ۲۶ میلیون و ۳۰ هزار تومان در هر تن رسیده است. این در حالی است که محصول کاتد بیش از ۴۵ درصد از کل مبلغ فروش این شرکت را تشکیل می دهد.


از سوی دیگر نرخ فروش کنسانتره مس نیز نسبت به نرخ میانگین فروش ماهانه در پنج ماهه ابتدای سال، با رشد ۲۷ درصدی مواجه شده است. کنسانتره مس نیز دیگر محصول اصلی این شرکت است که ۳۲ درصد از کل مبلغ فروش را تشکیل می دهد. همچنین فملی در آخرین پیش بینی بودجه خود برای سال جاری،  فروش ۱۶۵هزار تن کاتد در نظر گرفته شده که در شش ماهه تنها ۵۸ هزار تن فروخته است(تنها ۳۵ درصد). این در حالی است که این شرکت در شش ماهه سال ۹۵ مقدار ۱۲۶ هزار تن و در کل سال ۹۵ مقدار ۲۰۲ هزار تن کاتد فروخته بود! بنظر می رسد کاهش شدید مقدار تولید و فروش کاتد در فملی از یک مشکل عملیاتی خبر می دهد که مسولین شرکت هنوز آن را اعلام نکرده اند.


معمولا مدیران شرکت‌ها در زمان افزایش شدید نرخ های جهانی با استراتژی افزایش فروش سعی در استفاده بهینه از فرصت بوجود آمده دارند. اما با وجود افزایش بیش از ۳۰ درصدی قیمت جهانی مس در سال جاری این شرکت اقدام به کاهش شدید تولید و فروش محصول اصلی خود کرده است که در صورت نبودن مشکل عملیاتی یا فروش در فعالیت این شرکت تنها دلیل آن را باید محافظه کاری فوق العاده در پیش بینی عنوان کرد، که باز هم عملکرد شش ماهه شرکت چنین چیزی را نشان نمی دهد.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *