۹۹ درصد واحدهای تولیدی اراک مشکل دارند


به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از تسنیم، منوچهر توسطی  در رابطه با وضعیت دو کارخانه هپکو و آذرآب که این روزها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و حتی قادر به پرداخت حقوق کارگران خود هم نیست، اظهار داشت: چندین عامل اساسی باعث شد تا هپکو به وضعیت اسفناک امروز خود برسد. اما نکته اینجاست نباید تاوان سوءمدیریت‌ها و برخی عوامل دیگر را کارگر پرداخت کند.


وی با اشاره به اینکه هپکو یک برند صاحب نام بوده که اگر با حمایت‌های لازم روبرو می‌شد امروز وضعیت بهتری داشت، افزود: بی توجهی دولت و عدم برنامه ریزی های مناسب اقتصادی برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی را باید یکی از عوامل بروز این اتفاق دانست. البته اگر این موضوع به سرعت مدیریت نشود در آینده شاهد تشدید مشکلات برای سایر صنایع صاحب نام کشور نیز خواهیم بود.


نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن اراک، تصریح کرد: متأسفانه روند فعالیت دولت نشان از قائم بودن واردات بر تولید داخل است. همچنین واگذاری‌های غیرهدفمند که در نهایت مشخص نیست براساس چه ضابطه‌ و چه هدفی انجام شده یک عامل مهم گرفتاری امروز واحدهای تولیدی است.


توسطی با تأکید براینکه یکی از انتقادات جدی ما واگذاری‌های غیرهدفمند واحدهای تولیدی است، گفت: نداشتن بازار فروش و نبودن رونق در پروژه‌های عمرانی و بدهی های سنگین بانکی نیز عاملی شده تا هپکو نتواند به توسعه دست پیدا کند.


وی با اعلام تأسف از اینکه وقتی وارد کارخانه هپکو می‌شوید عدم استفاده از توانمندی این کارخانه اشک را در چشمانت جمع می‌کند، افزود: این واحد اگر با این مشکلات روبرو نبود امروز یک ظرفیت بالقوه برای بخش صنعت کشور به شمار می‌آمد.


توسطی به وضعیت کارخانه آذرآب اشاره کرد و گفت: این واحد نیز یک شرکت فراملی است و توانمندی زیادی برای اجرای پروژه‌های صنعتی دارد اما امروز او نیز مانند هپکو با مشکلات متعددی مواجهه است.


نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع معادن اراک با اشاره به اینکه ۹۹ درصد واحدهای تولیدی کشور به ویژه در استان اراک مشکل دارند، تصریح کرد: امروز هپکو و آذرآب وضعیت بحرانی خود را نشان داده و فردا نوبت به سایر واحدها می‌رسد. در این رابطه دولت باید اقدامات اساسی را انجام دهد.


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *