×

هیچ بانکی LC باز نمی‌کند/تاکنون نقل و انتقال مالی نداشتیم

 • کد نوشته: 2656
 • ۰۵ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت؛ گاز و پتروشیمی گفت: هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است برای ایران ال.سی باز کند تا از طریق آن بتوانیم نقل و انتقالات مالی داشته باشیم.

  هیچ بانکی LC باز نمی‌کند/تاکنون نقل و انتقال مالی نداشتیم
 •  به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از مهر، سید حمید حسینی با بیان اینکه پس از برجام و لغو تحریم ها گشایش هایی در بخش نقل و انتقالات بانکی رخ داد،  گفت: پس از  برجام نظام بانکی کشور تلاش کرد تا با اتصال به شبکه بین المللی بانکی نقل و انتقالات بین المللی درآمدهای صادرات را تسهیل کند، اما به دلیل به جا ماندن برخی از تحریم های آمریکا که شامل برخی از افراد و شرکت های ایرانی می شد، بانک های بین المللی درباره مراودات بانکی سختگیرانه تر برخورد می کردند، چرا که باید اطمینان حاصل می کردند که نتیجه این مراودات بانکی شامل حال لیست خاص تحریمی آمریکا نشود.


  وی قطع رابطه ۱۰ ساله نظام بانکی کشور با نظام بانکی بین المللی را علت  تاخیر در عدم تطبیق با استاندارهای این سیستم بین المللی دانست و ادامه داد: به دلیل این دوری ۱۰ ساله، تطبیق دادن نظام بانکی کشور با استانداردهای بین المللی زمان بر است به همین دلیل در این مدت توانسته ایم تنها با بانک  درجه۲ آسیایی و اروپایی ارتباط برقرار کنیم. البته درزمینه انتقال درآمدهای نفت خام در اروپا، چین، کره جنوبی و هندوستان مشکل خاصی وجود ندارد


  این فعال بخش پالایشی و پتروشیمی با اشاره به تشدید اختلافات ایران با برخی کشورهای عربی، تصریح کرد:سایه کدورت ایران با برخی کشورهای عربی روی روابط اقتصادی و مالی کشور نیز سایه انداخته است و همین امر موجب شده تا همانند سابق نتوانیم به راحتی درآمد حاصل از فعالیت های اقتصادی و فروش محصولات و فرآورده های پتروشیمی و پالایشی خود را از طریق این کشورها همانند امارات متحده عربی، بحرین و حتی عمان به داخل انجام دهیم.


  بر اساس گفته های حسینی، هیچ کشوری تاکنون نتوانسته است برای ایران ال.سی باز کند تا از طریق آن بتوانیم نقل و انتقالات مالی داشته باشیم. از سویی دیگر فشارهای آمریکا بر هالک بانک ترکیه و اتهام وارد کردن به برخی مقامات بلند پایه این کشور به بهانه دور زدن تحریم ها و کمک به ایران، موجب شد تا بانک های این کشور نیز با احتیاط با بانک های ایرانی همکاری کنند. به این ترتیب انتقال درآمدهای صادراتی فرآورده های پتروشیمی در حال حاضر یا به صورت تهاتر انجام می شود یا در قالب ترنسفر ( انتقال نقدی) پولی انجام می شود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *