×

گام دیگر ایران در سوریه: شورشیان به اردن عقب‌نشینی می‌کنند

 • کد نوشته: 1127
 • ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
 • ۰
 • گروههای شورشی سوری که در جنوب شرقی سوریه در حال جنگیدن علیه ارتش سوریه و نیروهای تحت حمایت ایران هستند، به دستور سازمان سیا و پشتیبانان عربی آنها باید منطقه را ترک و به سمت اردن عقب‌نشینی کنند.

  گام دیگر ایران در سوریه: شورشیان به اردن عقب‌نشینی می‌کنند
 • به گزارش پایگاه خبری «بااقتصاد» به نقل از رویترز، دو گروه شورشی سوری که علیه ارتش سوریه و نیروهای تحت هدایت ایران در جنوب شرقی سوریه می‌جنگند، عنوان کردند که پشتیبانان عربی و غربی‌شان از آنان درخواست کرده‌اند که از مناطق مورد نظر عقب‌نشینی کنند و به اردن بروند.


  هم گروه اوسود الشرقیه و هم گروه شهید احمد عبده که بخشی از ارتش آزاد سوریه هستند گفته‌اند که از جانب سازمان سیا و دولت‌های همسایه که شامل اردن و عربستان سعودی نیز می‌شوند، از آن‌ها خواسته شده که جنگ را پایان دهند.


  بدر الدین السلامه، افسر ارشد گروه اوسود الشرقیه، یکی از گروههای شورشی در سوریه و دریافت‌کننده کمک‌های نظامی از ایالات متحده عنوان کرده است: «از آنها رسماً درخواست شده است که منطقه را ترک کنند».


  از ابتدای سال، شورشیان ارتش آزاد شبه‌نظامیان دولت اسلامی شام و عراق را از منطقه بزرگ و کم جمعیت که حدود ۳۰ مایلی جنوب شرقی دمشق است، بیرون کردند. اما تهاجم ارتش سوریه با حمایت نیروهای تحت هدایت ایران و نیز پشتیبانی نیروهی هوایی روسیه، باعث تغییر مسیر شورشیان و از بین رفتن دستاورهای آنان شد. در هفته‌های اخیر، ارتش سوریه مجدداً نوار مرزی با اردن را تصرف کرد، که در ابتدای امسال طی کشمکش‌ها آن را از دست داده بود.


  منابع دیپلماتیک غربی گفته‌اند که این درخواست در نتیجه تصمیم دولت ترامپ در ماه جولای برای توقف برنامه سازمان سیا در تجهیز شورشیان سوری است که علیه دولت بشار اسد می‌جنگند.


  برنامه سازمان سیا در سال ۲۰۱۳ به عنوان بخشی از تلاش دولت اوباما برای حذف بشار اسد از قدرت به اجرا گذاشته شد. دولت ترامپ می‌گوید که استراتژی او در سوریه تنها شکست دولت اسلامی عراق و شام است.


  در نامه‌ای که به فرماندهان شورشیان در سوریه نوشته شده و توسط رویترز مشاهده شده، گفته شده است که اگر چه آنها شجاعانه علیه ارتش بشار اسد جنگیده‌اند اما حضور آنها در منطقه‌ای کوچک فقط تهدیدی برای خود آنها محسوب می‌شود.


  این تصمیم متحدان آمریکایی و عربی شورشیان سوری باعث تزریق بی‌میلی در میان هزاران جنگجوی شورشی در هر دو گروه شده است، چرا آنها بر این عقیده هستند، عقب‌نشینی آنها به اردن باعث تحلیل رفتن نیروی آنها می‌شود.


  این دو گروه شورشی که باید به اردن عقب‌نشینی کنند، گفته‌اند که هزاران جنگجو در این دو گروه در حال جنگیدن هستند و دارای توپخانه‌ها و موشک‌های ضد تانک زیادی هستند که در نبرد آن‌ها علیه دولت اسلامی و نیروهای تحت هدایت ایران نقش بسیار مهمی داشته‌اند.


  در جلسه‌ای در روز شنبه در اردن، فرماندهان شورشیان به مرکز عملیات مشترک در اردن گفته‌اند که آنها ترجیح می‌دهند در بیابان «بمانند و بمیرند» تا اینکه میدان نبرد را ترک کنند.


  السلامه گفت: «ما این درخواست را رد کردیم، چرا که اگر ما وارد اردن شویم، به معنای پایان نبرد است .. هنوز خون شهیدان ما خشک نشده است».


  دیپلمات‌ها می‌گویند واشنگتن و اردن اکنون در حال مذاکره با مسکو برای تکمیل طرح ایجاد «منطقه غیرجنگی» هستند که نیروهای تحت حمایت ایران را به ۴۰ کیلومتری شمال نوار مرزی با اردن عقب برانند.


  سعید سیف سخنگوی گروه شهید احمد عبده عنوان کرده است که «ما در حالت کلی عقب‌نشینی را پذیرفتیم اما موضوعاتی وجود دارد که باید حل شوند. تا این لحظه هنوز توافق نهایی برای عقب‌نشینی وجود ندارد و ما هنوز در بدیا هستیم و هنوز هم در مناطق خودمان در حال جنگ هستیم». 


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *