×

تحقق ۹۸ درصدی صادرات صنایع غذایی، دارویی ، بهداشتی

 • کد نوشته: 2677
 • ۰۶ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت از تحقق ۹۸ درصدی برنامه صادرات این صنعت در سال گذشته خبر داد.

  تحقق ۹۸ درصدی صادرات صنایع غذایی، دارویی ، بهداشتی
 • به گزارش  پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از شاتا،  مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت از تحقق ۹۸ درصدی برنامه صادرات این صنعت در سال گذشته خبر داد و گفت : برنامه صادراتی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال ۱۳۹۵ ازنظرارزشی حدود ۳ میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود که ارزش صادرات محقق شده ۲.۹۵۸میلیارد دلار بوده است که نشان‌دهنده تحقق ۹۸درصدی برنامه است.


   


  مهدی صادقی نیارکی گفت: در زمینه  صنایع غذایی حدود ۱۳ درصد، صنایع دارویی حدود ۳۱ درصد و صنایع آرایشی و بهداشتی حدود ۸ درصد در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴ رشد صادراتی داشته‌‌اند. 


  به گفته وی  صنایع غذایی با صادرات حدود ۲.۵ میلیارد دلار و سهم حدود ۸۵.۵  درصدی در رتبه اول، صنایع آرایشی و بهداشتی با صادرات حدود ۲۴۲ میلیون دلار و سهم حدود ۸ درصد در رتبه دوم و صنایع دارویی با صادرات حدود ۱۹۲ میلیون دلار و سهم حدود ۶.۵ درصد رتبه سوم از نظر ارزش صادرات این بخش را به خود اختصاص داده‌اند. 


  همچنین سهم صادرات بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال ۱۳۹۵ از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور (بدون احتساب میعانات گازی) حدود ۸ درصد و از کل ارزش صادرات کالایی کشور حدود ۱۴.۶ درصد برآورد شده است. 


   صادقی نیارکی با برشمردن کشورهای هدف صادراتی این صنایع افزود : از نظر ارزشی به حدود ۲۰ کشور جهان، بیش از ۱۰ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم و کشورهای عراق و افغانستان بیشترین سهم صادراتی را به خود اختصاص داده‌اند.


  مدیر کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت از رشد ۱۵ درصدی صادرات کالاهای نهایی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور از لحاظ ارزشی در سال  گذشته خبر داد و اضافه کرد :  باتوجه به ارزش افزوده بالاتر کالاهای نهایی نسبت به کالاهای واسطه‌ای، این میزان رشد از اهمیت بسزایی برخوردار است.


   


  گفتنی است سهم صادرات کالاهای نهایی بخش صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴، حدود ۸۲ درصد و کالاهای واسطه‌ای حدود ۱۸ درصد بوده است.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *