×

بزرگان بورس در نیمه نخست سال

 • کد نوشته: 2687
 • ۰۷ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • بررسی وضعیت بازار سرمایه در ۶ ماهه نخست امسال بیانگر این است که در بخش عملیات فروش، شاهد رشد مثبت فروش شرکت‌های منتخب بورسی هستیم .

  بزرگان بورس در نیمه نخست سال
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از روزنامه گسترش صمت ، آمارها نشان می‌دهد شاخص تولیدات کارگاه‌های بزرگ صنعتی در ۳ ماهه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۵/۵ درصد رشد داشته است؛


  ضمن اینکه عملکرد فروش شرکت‌های منتخب بورسی در ۱۵ رشته فعالیت مختلف در ۳ ماهه نخست سال ۱۳۹۶، نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۳/۲۹ درصد رشد را نشان می‌دهد؛ به طوری که در فصل نخست امسال، تنها رشد فروش ۲ گروه از ۱۵ رشته فعالیت منفی بوده است، در حالی که در فصل مشابه سال گذشته، عملکرد رشد فروش ۸ رشته فعالیت منفی بوده است.


  با اعمال سیاست‌های اقتصادی دولت در ماه‌های گذشته و خروج از فضای انقباضی و با مشخص‌شدن تیم اقتصادی در هفته‌های آینده انتظار می‌رود شاهد صدور مجوز افزایش نرخ محصولات و کالاهای تولید داخل باشیم، این مهم در حالی است که برآیند نرخ ارز نیز روند صعودی به خود گرفته که می‌تواند تحریک‌کننده صدور مجوز افزایش نرخ از یک‌سو و رونق‌دهنده صنایع صادرات‌محور باشد.به گفته تحلیلگران، نرخ سود بانکی که از ۱۱ شهریور شاهد کنترل نرخ سود سپرده‌ها بودیم، در بیشتر بانک‌ها رعایت شد و نرخ موثر سود اوراق مالی و بدهی ازجمله اجاره، مشارکت، صکوک، خزانه و… نیز به مرز ۱۸ درصد کاهش یافت. از این‌رو می‌توان امیدوار بود رفته‌رفته نرخ سود تسهیلات نیز تعدیل شود که این مهم می‌تواند بر کاهش هزینه‌های مالی صنایع و شرکت‌ها موثر باشد.از سوی دیگر در بازارهای جهانی سیاست‌های باز اقتصادی دولت چین مهم‌ترین عامل به‌حساب می‌آید، به طوری که در هفته‌های گذشته، شاهد تعدیل سیاست‌ها بودیم، همین موضوع منجر به این شد که در ۳ماهه گذشته شاهد کاهش رشد سرمایه‌گذاری و کاهش رشد تولیدات صنعتی این کشور باشیم. در عین حال با تشدید مقررات زیست‌محیطی و پیش‌بینی کاهش تولید چین در فصل زمستان به نظر می‌رسد دوباره تعادل بین عرضه و تقاضا شکل گیرد و در هفته‌های بعد شاهد تعدیل هیجان‌های مثبت در بازار جهانی و حتی تعدیل و تقلیل نسبی قیمت‌ها باشیم.به گفته این تحلیلگران، در فصل زمستان فعالیت‌های زیرساختی و ساخت‌وساز در پکن متوقف خواهد شد تا از آلودگی‌های زیست‌محیطی کاسته شود. از این رو توقف فعالیت‌ها از دو ماه دیگر آغاز می‌شود و تا ۴ ماه ادامه پیدا خواهد کرد، انتظار می‌رود از ماه‌های پایانی سال دوباره سطح تقاضا در چین تقویت شده و شرایط مثبت به بازارهای جهانی بازگردد.


  ارزش بازار ناشران بورس تهران در پایان شهریور به بیش از ۳۳۹ هزار میلیارد تومان رسید. براین اساس آخرین وضعیت ارزش بازار ناشران بورسی بیانگر این است که از بین۳۲۷ شرکتی که در بورس تهران فعالیت دارند، رتبه نخست تا سوم از نظر ارزش بازار به صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با ۲۴۹۰۰۰ میلیارد ریال، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۵۲۶۲۵ میلیارد ریال، ارتباطات سیار ایران با ۱۵۱۰۶۶ میلیارد ریال اختصاص یافته است. به گزارش بورس تهران، همچنین شرکت‌های مخابرات ایران، ملی صنایع مس ایران، سنگ‌آهن گل‌گهر، سرمایه‌گذاری غدیر، گسترش نفت و گاز پارسیان، و پترشیمی جم و سرمایه‌گذاری نفت‌وگاز و پتروشیمی تامین به‌ترتیب با ۱۲۰۱۲۰ میلیارد ریال، ۱۰۴۵۵۰ میلیارد ریال، ۸۶۸۲۰ میلیارد ریال، ۸۱۰۰۰ میلیارد ریال، ۷۸۲۴۶ میلیارد ریال، ۷۷۷۹۸ میلیارد ریال و ۷۵۷۷۷ میلیارد ریال رتبه‌های چهارم تا دهم را به‌نام خود ثبت کردند. ازسوی دیگر شرکت‌های آلومراد، ماشین‌سازی نیرومحرکه، پارس‌سرام، نوش مازندران، درخشان تهران، صنایع جوشکاب یزد، صنایع شیمیایی سینا، تولیدی لنت ترمز ایران، پارس پامچال، تولیدی گرانیت بهسرام، دوده صنعتی پارس و لامیران به‌ترتیب درانتهای این جدول قرار دارند.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *