×

رکوردشکنی صادرات نفت ایران به آسیا

 • کد نوشته: 2710
 • ۰۷ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • با افزایش خرید از سوی چین و کره جنوبی،صادرات نفت ایران به آسیا در اوت، برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین میزان در پنج ماه گذشته رسید.

  رکوردشکنی صادرات نفت ایران به آسیا
 • به گزارش پایگاه خبری «با اقتصاد» به نقل از ایسنا، با وجود رشد صادرات ایران در ماه میلادی گذشته، میزان واردات نفت این کشور از سوی چهار خریدار بزرگ آسیایی برای چهارمین ماه متوالی پایین سطح سال گذشته ماند.


  طبق آمار دولتی و کشتیرانی، چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در اوت مجموعا ۱.۶۴ میلیون بشکه در روز از نفت ایران را وارد کردند که ۱۰.۸ درصد نسبت به اوت سال میلادی گذشته کاهش داشت.


  یک مقام بلندپایه شرکت ملی نفت ایران هفته جاری اعلام کرد که ایران قصد دارد صادرات نفت خام و میعانات را تا پایان سال جاری در حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز حفظ کند، اما فعالیت‌های تعمیراتی اخیر، کاهش ذخایر نفت و رشد تقاضای داخلی، صادرات به خارج از کشور را محدود خواهد کرد.


  بر اساس آمار رویترز Eikon، واردات نفت ایران از سوی چین در اوت ۵.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۷۸۶ هزار و ۷۲۰ بشکه در روز رسید که بالاترین واردات ماهانه از سال ۲۰۰۶ بود. واردات کره جنوبی در همین مدت ۴۶.۷ درصد رشد کرد و به ۴۰۷ هزار و ۳۲۳ بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در پنج ماه اخیر بود.


  اما هند به تلافی تصمیم تهران برای اعطای حق توسعه یک میدان گازی به یک شرکت روسی به جای هندی‌ها، همچنان وارداتش از ایران را کاهش می‌دهد. هند در اوت ۳۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز نفت ایران را وارد کرد که پایین‌ترین میزان از فوریه سال ۲۰۱۶ به این طرف بود و در مقایسه با اوت سال ۲۰۱۶، حدود ۴۲ درصد کاهش نشان داد.


  طبق آمار وزارت بازرگانی ژاپن، واردات نفت ایران از سوی ژاپن در اوت کاهش یافت و به ۱۰۷ هزار و ۳۵۷ بشکه در روز رسید که پایین‌ترین حجم واردات از آوریل بود.


  بر اساس گزارش رویترز، ایران افزایش تولید نفت از حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز به حدود ۴ میلیون بشکه در روز تا پایان سال میلادی جاری و ۴.۵ میلیون بشکه در روز ظرف پنج سال آینده را هدف گذاری کرده است.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *