×

اظهارات متناقض مدیرعامل یک شرکت بورسی با صورت های مالی آن

 • کد نوشته: 2782
 • ۰۹ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • درحالیکه مدیرعامل شرکت ملی مس ایران (فملی) از شکستن رکورد تولید در این شرکت سخن میگوید؛ آخرین گزارش مالی این شرکت نشان از کاهش مقدار تولید وفروش کاتد مس در شش ماه ابتدای سال جاری میدهد.

  اظهارات متناقض مدیرعامل یک شرکت بورسی با صورت های مالی آن
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل از ماین نیوز ، احمد مرادعلیزاده در نشست با جمعی از فعالین حوزۀ رسانه و اقتصاد با اشاره به اینکه ایران حدود ۳ درصد تولید مس جهانی را دارد، اظهار کرد: از ۶۰۰ میلیون تن مس خالصی که در دنیا وجود دارد حدود ۲ میلیون تن آن در ایران است.


  وی گفت: در حال حاضر سه معدن، معدن مس سرچشمه، سونگون و میدوک در حال بهره برداری هستند و سالانه ۲۸۰ هزار تن مس خالص تولید می‌کنیم.


  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از سودآوری مناسب این شرکت در سال جاری سخن به میان آورد و گفت: پارسال سود شرکت ۱۸۰۰ میلیارد تومان بوده و امسال که متوسط قیمت مس به ۶۰۰۰ دلار رسیده است سود خوبی خواهیم داشت.


  وی افزود: سال گذشته که رکورد تولید را زدیم، ۲۸۳ هزار تن تولید داشتیم و امسال برنامه ما تولید ۲۸۵ هزار تن مس محتوی است و تا پایان سال ۹۸ امکان تولید ۴۰۰ هزار تن مس خالص را خواهیم داشت.


  مرادعلیزاده در ادامه با اشاره به اینکه بهره برداری از معادن مس از سال ۵۸ از سرچشمه شروع شده و سال ۸۳ معدن میدوک و سال ۸۵ معدن سونگون راه اندازی شده است، ابراز داشت: تقریباً ۳۵ تا ۴۰ درصد محصول کاتد مس، صادراتی است و مابقی آن در اختیار مصرف‌کنندگان داخلی قرار می‌گیرد و به شکل سیم و کابل، لوله و ورق در می‌آید.


  این مقام ارشد شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه شرکت مس به عنوان شرکت مادر، فقط مس کاتد و مفتول ۸ میلیمتری برای کارخانجات سیم و کابل را تولید می‌کند، اظهار داشت: ۹۰۰ هزار تن ظرفیت صنایع تبدیلی توسط بخش خصوصی در ایران ایجاد شده، اما مشکل اصلی آنها، پیدا کردن بازار است. زیرا برای این حجم ظرفیت، بازار تقاضای با ثبات در کشور وجود ندارد. 


  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: سال گذشته علی‌رغم قیمت پایین مس، فروش ما ۷ هزار میلیارد تومان بود و ۱.۲ میلیارد دلار صادرات داشتیم و با شرکتهای بزرگ کار می‌کنیم.


  مرادعلیزاده ادامه داد: طی سه سال گذشته توانستیم قیمت تمام شدۀ محصول خود را ۸۰۰ دلار در هر تن کاهش دهیم و آن را از ۴۸۰۰ دلار به ۴۰۰۰ دلار برسانیم که در مقایسه با شرکت‌های هم‌طراز در دنیا رقم قابل قبولی است.


  وی مشکل اصلی توسعه صنعت مس در جنوب‌شرق کشور را مسئله کمبود آب برشمرد و گفت: انجام فاز سوم مس سرچشمه به دلیل کمبود آب معطل مانده است و امیدواریم این مشکل با اتمام پروژۀ انتقال آب از خلیج فارس بر طرف شود.


  مرادعلیزاده از حساسیت مس در مصرف آب سخن گفت و افزود: ما بالاترین تکنولوژی‌ها را برای صرفه جویی در آب به‌کار گرفته‌ایم، به نحوی که اکنون در کل صنعت مس به ازای هر تن مس ۴ دهم مترمکعب آب مصرف می‌کنیم که به نسبت به شرکت‌های دیگر وضع بهتری داریم.


  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران همچنین از تبدیل صنعت مس به صنعت سبز خبر داد و یادآور شد: مهمترین آلاینده‌ای که از سال ۹۸ به بعد از صنعت مس حذف می‌شود، گاز دی اکسید گوگرد است، که آن را به اسید سولفوریک تبدیل می‌کنیم. همچنین با تبدیل کوره ذوب سرچشمه به تکنولوژی فلش، گاز دی اکسیدکربن نیز از چرخۀ تولید مس حذف می‌شود.


   


  مرادعلیزاده جهت گیری برای اکتشافات و ذخایر پنهان را از سیاست‌های مهم این شرکت دانست و افزود: در این رابطه با پنج شرکت‌ بین المللی مذاکره کرده‌ایم که در اکتشافات از روش‌های نوین بهره بگیریم.


  مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به اصلاحات انجام شده در کوره ذوب مس سرچشمه، بیان داشت: کوره جدید ذوب ظرف یک ماه آینده راه اندازی می‌شود.


  بررسی آخرین گزارش تولید و فروش شرکت ملی مس ایران که در پایگاه خبری “بااقتصاد” منتشر شده است؛ بر خلاف اظهارات مدیرعامل این شرکت  مبنی بر افزایش تولید مس، آخرین گزارش مالی منتشر شده شرکت ملی مس ایران  نشان می‌دهد مقدار تولید و فروش مس کاتد این شرکت با کاهش شدید از ۱۲۶ هزار تن در شش ماه ابتدای سال ۹۵ به ۵۸ هزار تن  در شش ماهه ابتدای سال ۹۶  رسیده است.


  لینک بررسی صورت های مالی شرکت ملی مس ایران:


  http://www.baeghtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-3/842-%D8%A7%D8%A8%D9%87%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D9%81%D9%85%D9%84%DB%8C


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *