×

آمار شهریور و نشانه های رونق در بازار مسکن

 • کد نوشته: 2797
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • آمار رسمی دی ماه سال ۱۳۹۵ نشانگر این موضوع است که از زمستان سال گذشته معاملات مسکن با اندکی نوسان روند روبه افزایشی داشته و این بازار پس از شش سال گام هایی به سوی خروج از رکود برداشته است. رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره این بازار می‌گوید: «بعد از ۲۰ فصل که رشد بخش ساختمانی کشور منفی یا حداکثر صفر بود، در بهار سال جاری به ۷.۱ درصد رسید. این رشد حتماً رونق بخش ساختمان و مسکن را به همراه خواهد داشت». تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۶ نیز حاکی از رشد ۹.۲ درصدی خرید و فروش مسکن است.

  آمار شهریور و نشانه های رونق در بازار مسکن
 • به گزارش پایگاه خبری “بااقتصاد” به نقل  از ایران،  آنچه فعالان این بازار را به بازگشت رونق به اقتصاد مسکن امیدوارتر می‌کند، افزایش میزان ساخت و سازها همراه با رشد معاملات است. براساس آمارهای ارائه شده در بهار امسال ساخت و ساز مسکن ۷.۱ درصد افزایش یافته است. نکته‌ای که مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران درباره آن می‌گوید: «بعد از ۲۰ فصل که رشد بخش ساختمانی کشور منفی یا حداکثر صفر بود، در بهار سال جاری به ۷.۱ درصد رسید. این رشد حتماً رونق بخش ساختمان و مسکن را به همراه خواهد داشت.»


  البته همانگونه که اشاره شد، هرچند رشد قیمت مسکن در ماه‌هایی که رونق آرام آرام به بازار بازمی گردد، از نرخ تورم جاری فراتر نرفته است، ولی می‌تواند به عنوان مانعی در برابر افزایش دامنه رشد معاملات باشد. براساس گفته کارشناسان و دست اندرکاران رشد قیمت مصالح ساختمانی بزرگترین متهم افزایش قیمت‌ها دربازار مسکن است، رشدی که در ماه‌های اخیر به یکباره قیمت آهن و سیمان را بالا برد و در نتیجه هزینه نهایی ساخت را افزایش داد. باوجود این تازه‌ترین گزارش تحولات بازار مسکن تهران از افزایش رغبت خریداران حکایت دارد.


  تداوم رشد معاملات در شهریور ماه


  در شهریورماه سال ۱۳۹۶ حجم معاملات واحدهای مسکونی و متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به ترتیب به ۱۵/۵ هزار فقره و ۴۷/۶ میلیون ریال رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۲ و ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. بررسی تحولات بازار اجاره بهای مسکن در شهریورماه سال ۱۳۹۶ نیز موید تغییر متناسب اجاره بها با نرخ تورم در این دوره است، به طوری که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸.۶ و ۷.۶ درصد رشد نشان می‌دهد.


  براساس گزارش بانک مرکزی بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به تفکیک عمر بنا در شهریور ماه سال ۱۳۹۶ حاکی از آن است که واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۷.۵ درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در مقایسه با شهریور ماه سال قبل ۳.۹ درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.


  توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریور حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران منطقه ۵ با سهم ۱۶.۹ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است؛ همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۱۰.۹ و ۹.۹ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


  تحولات قیمت مسکن


  در شهریور ماه میانگین قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۷.۶ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۹ درصد و ۹.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.


  بیشترین رشد میانگین قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۵ معادل ۱۲.۵ درصد و بیشترین میزان کاهش به منطقه ۲۲ معادل ۰.۴درصد تعلق دارد.


  دامنه‌های قیمتی مورد تقاضا


  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه سال ۹۶ حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۳۰ تا ۳۵ میلیون ریال به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۱۰.۹درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه‌های قیمتی ۲۵ تا ۳۰ و همچنین ۳۵ تا ۴۰ میلیون ریال به ترتیب با سهم‌های ۱۰.۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.


  در این ماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که ۵۷.۵ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران به فروش رفته‌اند.


  متراژهای پرطرفدار


  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه نیز نشان می‌دهد بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهایی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۸درصد اختصاص داشته است.


  واحدهای دارای زیربنای ۷۰ تا ۸۰ و ۵۰ تا ۶۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۴ درصد و ۱۲.۷ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در مجموع در این ماه واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ مترمربع ۵۰.۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند.


  وضعیت اجاره بهای مسکن


  در شهریورماه سال ۱۳۹۶ شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸/۶ و ۷/۶ درصد رشد نشان می‌دهد. ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک ساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است. خاطرنشان می‌نماید سه هزینه مسکن( اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی)در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی براساس سال پایه ۱۳۹۵ معادل ۳۳/۱ درصد است.


  تحولات ۶ ماهه معاملات مسکن


  در شش ماهه نخست امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۸۵.۲ هزار واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش ۲.۸درصدی نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحدمسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۵.۸ میلیون ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.


   


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *