×

بانک ها توانایی فعالیت در سطح بین‌الملل را ندارند/ نقش تخریبی بانک‌های کوچک در اقتصاد

 • کد نوشته: 2834
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مستخدمین حسینی گفت: بسیاری از بانک‌هایی‌ که مجوز گرفته‌اند بانک‌های قدرتمندی نیستند و توانایی فعالیت در سطح بین‌المللی را ندارند. حضور بانک‌های ایرانی در فعالیت‌های بین‌المللی نیازمند سرمایه‌ بالایی است که به غیر از چند بانک‌ ایرانی، بقیه بانک‌ها چنین سرمایه‌ای ندارند.

  بانک ها توانایی فعالیت در سطح بین‌الملل را ندارند/ نقش تخریبی بانک‌های کوچک در اقتصاد
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ایلنا، حیدر مستخدمین‌حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا تاسیس بانک‌های جدید برنامه تجمیع بانک‌ها را زیر سوال نمی‌برد؟  اظهار داشت: بانک‌های فعلی‌ما (دولتی و خصوصی) از کمبود سرمایه رنج می‌برند. هر چند در سال نود و پنج دولت توانست نظر مجلس را جلب کند تا از مابه‌التفاوت تسعیر نرخ ارز سرمایه بانک‌های دولتی را افزایش دهد اما این حرکت باعث ورود پول جدید به بانک‌ها نشد.


  وی‌ ادامه داد: در این میان تنها یک اصلاح حسابداری در تراز بانک‌ها صورت گرفت که سرمایه بانک‌ها افزایش یافت تا بانک‌ها بتوانند با منابع آن فعالیت‌های جدیدی را برای جامعه و اقتصاد کشور ایجاد کنند.


  مستخدمین حسینی با بیان این که یکی‌ از مهم‌ترین معضلات بانک‌ها جذب سرمایه است، تصریح کرد: بانک‌های خصوصی‌‌ نیز در جذب سرمایه چندان موفق عمل‌ نکرده‌اند و سرمایه متناسب با فعالیت‌های اقتصادی کشور که همراه با موفقیت اقتصادی باشد نداشته‌اند.


  وی گفت: با توجه به کمبود سرمایه باید بازنگری‌هایی باید در جهت تداوم فعالیت برخی از بانک‌ها صورت پذیرد. بانک‌های کوچک با سرمایه اندک نمی‌توانند هیچ نقشی در اقتصاد کشور ایفاء کنند و جز یک وضعیت تخریبی حاصل دیگری ندارند.


  وی افزود: باید بانک مرکزی و دولت با یک نگرش جدید به سرمایه بانک‌ها برای هدایت آنها به سوی ادغام، تلاش کنند. با یک مکانیسم صحیح و درست اقدام به ادغام بانک‌ها کند.


   این کارشناس‌ بانکی‌خاطر نشان کرد: یک بانک عقب افتاده را نباید با یک بانک پیشتاز ادغام کنند و در کنار هم قرار دهند. هر چند تعداد بانکها زیاد است اما باید به درستی تعیین تکلیف شوند و وضعیت سرمایه آنها مشخص ‌شود تا بانک‌های قدرتمند و بزرگی را شکل بگیرد.


  مستخدمین حسینی افزود: بسیاری از بانک‌هایی‌ که مجوز گرفته‌اند بانک‌های قدرتمندی نیستند و توانایی فعالیت در سطح بین‌المللی را ندارند. حضور بانک‌های ایرانی در فعالیت‌های بین‌المللی نیازمند سرمایه‌ بالایی است که به غیر از چند بانک‌ ایرانی، بقیه بانک‌ها چنین سرمایه‌ای ندارند.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *