×

۱۴۰ تا ۴۰۰ دلار قیمت پوست الاغ از آفریقا تا چین

 • کد نوشته: 2873
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • قیمت پوست الاغ از دوسال پیش تاکنون از هرتخته ۴۰ دلار به هر تخته ۱۴۰ دلار رسید؛ از پوست این حیوان در چین برای تولید یک داروی طب سنتی به نام ejiao استفاده می شود که در بازار داخلی این کشور برای درمان کم خونی، کم خوابی ، زیبایی و .. در دهه ۱۹۹۰ معرفی شد از این رو علاوه بر پوست الاغ در چین از نقاط روستایی آفریقا نیز پوست این حیوان را وارد می کند.

  ۱۴۰ تا ۴۰۰ دلار قیمت پوست الاغ از آفریقا تا چین
 • در روستائی در افریقای جنوبی، در یک مزرعه که چند مهاجر چینی آن را اجاره کرده‌اند، صدها پوست الاغ بر روی شاخه‌های درختان مزرعه آویزان است.


  هنگامی که بازرسان یک گروه غیر انتفاعی حمایت از حیوانات به آن مزرعه می‌روند کانتینرهائی را پیدا می‌کنند. تنها داخل یکی از آنها دست‌کم ۳ هزار پوست الاغ به صورت بسیار متراکم جا داده شده بود.


  بازرسان می‌گفتند که بوی بد و هوا متعفنی کانتینر قابل توصیف نبود.


  صحنه گزارش شده نمونه‌ای از بازار قاچاق سازمان یافته پوست الاغ برای چین است که در حال گسترش به تمام جهان می‌باشد. این بازار چنان پر سود و مخوف است که احتمال دارد طی پنج سال آینده نسل الاغ را بر روی کره زمین منقرض نماید


  اما، ماجرا چیست؟


  در چین یک داروی طب سنتی به نام ejiao وجود دارد که قدمت آن به۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد.


  خواص درمانی عجیبی را به این داروی ژلاتینی نسبت می‌دهند که دست‌کم در میان طبقات متوسط و پائین جامعه پر جمعیت چین پذیرش دارد؛ خواصی مانند درمان کم‌خونی، درمان بی‌خوابی، درمان خون‌ریزی‌های ماهیانه شدید بانوان و حتی اکسیر جوانی.،این محصول در سال‌های دهه ۱۹۹۰ به عنوان یک محصول زیبائی نیز به بازار معرفی شد و اکنون استفاده از آن در انواعی از کرم‌های زیبائی از موارد مصرف مهم آن است


  این دارو از پوست الاغ تهیه می‌شود. در طی سال‌های اخیر گرایش طبقه متوسط جامعه چین به این دارو تقاضای پوست الاغ را چنان بالا برده است که ضمن کاهش بحرانی تعداد الاغ در چین، این بحران را به خارج از مرزهای چین نیز کشانده است و امروز نسل این حیوان در دنیا را در مسیر انقراض قرار داده است.


  تنها دو سال پیش، قیمت یک تخته پوست الاغ در افریقا برای قاچاق به چین ‘۴۰ دلار’ بود ولی امروز به بیش از ‘۱۴۰ دلار’ معامله می‌شود و هنگامی که به چین می‌رسد قیمت آن از ‘۴۰۰ دلار’ نیز فراتر می‌رود.


  قاچاق پوست این حیوان توسط همان مافیاهایی انجام می‌گردد که پیشتر عاج فیل و استخوان شیر را قاچاق می‌کردند و نسل آنها را نیز نزدیک به انقراض برد.


  این مافیا بسیار مخوف بوده و به روش‌های بی‌رحمانه‌ای نیز عمل می‌کنند. برای نمونه، سلاخی الاغ‌ها نیز بسیار دهشتناک صورت می‌گیرد.


  برای مثال، در برخی از مکان‌ها بازرسان در ناحیه گردن پوست‌ها سوراخ‌هائی را پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد ابتدا از طریق با سوراخ کردن نخاع گردنی حیوان را فلج و بی‌حرکت کرده و سپس، در حالی که حیوان زنده است پوست آن را می‌کنند. مرگ تدریجی و بسیار دردناک حیوان قابل تصور است.


  در حال حاضر، و بنابر تخمین‌‌های مختلف بازار چین سالیانه به ‘۴ تا ۱۰ میلیون’ پوست الاغ برای درست کردن ejiao نیاز دارد در حالی که جمعیت الاغ‌های دنیا ‘۴۴ میلیون’ راس تخمین زده می‌شود که به معنی انقراض نسل این حیوان در پنج تا ده سال آینده است.


  در خود چین نیز، جمعیت الاغ‌های کشور از ‘۱۱ میلیون’ در سال ۱۹۹۰ به ‘۶ میلیون’ در سال ۲۰۱۴ رسیده است.


  در کشورهای فقیرتر افریقائی و در نواحی روستائی خود چین کماکان الاغ حیوان مهمی در زندگی روزانه محسوب می‌شود به گونه‌ای که برای مثال، نبود آن به معنی دسترسی نداشتن روستائیان فقیر به آب آشامیدنی خواهد بود.


  سازمان‌های متعددی در سراسر جهان در تلاش برای حفاظت الاغ‌ها از این تجارت هستند ولی زور و امکانات آنها به این شبکه قدرتمند و گسترده قاچاق نمی‌رسد.


  تولید‌کنندگان چینی ejiao در استان دور دست و شرقی چین متراکم هستند.


  امروز بیشتر پوست‌های مورد نیاز آنها از خارج از چین و به ویژه از کشورهای افریقائی فقیر مانند نیجریه و کنیا وارد می‌شود.


   


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *