سه دانشمند آمریکایی مشترکاً برنده نوبل پزشکی شدند


به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد  به نقل از رویترز، آکادمی نوبل سوئد در استکهلم، نام سه دانشمند آمریکایی با نام‌های جفری هال، مایکل روسباش و مایکل یانگ، را به عنوان برنده نوبل پزشکی ۲۰۱۷ اعلام کرد.


به گزارش رویترز این سه دانشمند فعل و انفعالات مولکولی برای کنترل ساعت درونی بدون را مورد بررسی قرار داده‌اند. این امر کمک به توضیح این امر می‌کند که وقتی مردم از غرب به شرق  و یا از شرق غرب با هواپیما مسافرت می‌کنند، چگونه مردم این تغییر منطقه زمانی را تجربه می‌کنند. در واقع وقتی ریتم ۲۴ ساعته بدن از کنترل خارج می‌شود ساعت بدن چگونه این تغییرات را و نوسانات را کنترل می‌کند. همچنین این تحقیقات برای اختلالاتی از قبیل بی‌خوابی، افسردگی و حتی بیماری‌های قلبی نیز یافته‌های حائز اهمیتی دارد.  


مطالعه ساعت بیولوژیک، اکنون یک حوزه پژوهشی در حال رشد است که مدیون تحقیقات سه دانشمند است که به بررسی نقش ژن‌های خاصی پرداختند که در تنظیم بدن حیوانات با روشنایی و تاریکی ایفای نقش می‌کنند.


اکنون یافته‌های سه دانشمند آمریکایی در ادامه آن تحقیقات اما با رویکرد جدید است که به بررسی اهمیت الگوهای خواب در سلامتی انسان‌ها می‌پردازند.


توماس پرلمن رئیس کمیته کارولینسکای نوبل به خبرنگاران گفت :«تنظیم توانایی کنترل نوسان‌های منظم روزانه، برای تمامی اشکال زندگی بسیار تعیین‌کننده است». 


 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *