×

خرید تضمینی گندم رو به پایان است

 • کد نوشته: 2901
 • ۱۰ مهر ۱۳۹۶
 • ۰
 • مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از پایان دوره خرید گندم در مهرماه خبرداد و گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون هشت میلیون و ۸۶۵ هزارتن به ارزش ۱۱۵ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده و نزدیک ۷۲ درصد مطالبات پرداخت شده است.

  خرید تضمینی گندم رو به پایان است
 • به گزارش پایگاه خبری ” با اقتصاد” به نقل از ایرنا، یزدان سیف مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص مطالبات گندمکاران بیان کرد: از این میزان تاکنون ۸۲ هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران معادل ۷۲ درصد کل بهای گندم پرداخت شده است.


  وی تصریح کرد: اکنون نزدیک ۳۳ هزار میلیارد ریال بدهی گندمکاران باقیمانده که بزودی به حساب کشاورزان واریز می شود.


  وی اظهار داشت: تمامی گندمکاران کشور حداقل ۵۰ درصد مطالبات خود را بابت فروش گندم به دولت دریافت کرده اند و حتی گندمکارانی که گندم خود را در تاریخ ۲۵ خردادماه امسال تحویل داده اند، توانسته اند ۱۰۰ درصد مطالبات خود را دریافت کنند.


  مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه کرد: طبق آمارها نیاز مصرفی خبازی ها، صنف و صنعت نزدیک ۹ میلیون تن گندم در سال است که این میزان خرید تضمینی گندم مورد نیاز کشور را تامین می کند.


  سیف افزود: این درحالیست که نزدیک پنج میلیون تن از ذخایر گندم مازاد سال گذشته باقی مانده که حتی اگر بخشی از آن را صادر کنیم امسال نه تنها به خودکفایی در تولید گندم رسیده ایم بلکه می توانیم صادرات را استمرار دهیم.


  به گفته وی؛ اکنون صادرات یک میلیون تن گندم در دست اجراست و ادامه دارد.


  وی درباره میزان خرید گندم دوروم نیز گفت: امسال بیش از ۳۶۰ هزارتن گندم دوروم با کیفیت از کشاورزان خریداری شده است این درحالیست که نزدیک ۸۰۰ هزارتن گندم ذخایر سال گذشته گندم دوروم است بنابراین ما هیچ کمبودی دراین زمینه نداریم.


  وی ادامه داد: تاکنون استان های خوزستان، گلستان، فارس، کرمانشاه و کردستان به ترتیب مقام های اول تا پنجم بیشترین میزان خرید تضمینی گندم را به خود اختصاص داده اند.


  سیف اظهارداشت: تاکنون ۳۶۰ هزارتن گندم دوروم از کشاورزان خریداری شده است که کفاف نیاز داخلی را می دهد.


  سال گذشته بیش از ۱۴.۵ میلیون تن گندم تولید شد که از این میزان ۱۱.۵ میلیون تن گندم به ارزش ۱۴۷ هزار میلیارد ریال خریداری شده بود.


  همچنین تاکنون حدود ۴۵۰ هزار تن بذر گندم بوجاری و فرآوری شده برای کشت سال زراعی جدید تامین و توزیع شده است.


  خرید گندم در سال زراعی جاری از بیست و یکم اسفندماه پارسال از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر مهرماه امسال ادامه دارد.


  بررسی ها نشان می دهد برداشت گندم در استان های اقلیم سرد رو به پایان است اما کماکان تا اواخر مهرماه ادامه می یابد.


  در سال ۱۳۹۵ قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳هزار و ۶۸ ریال بود.


   

  برچسب ها

  اخبار مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *